Rady a zajímavosti

Tepelné úspory

Nejčastější úniky tepla např. v rodinném domě bývají v tomto rozsahu:

 • okna, dveře25 %
 • strop15 %
 • stěny25 %
 • větrání25 %
 • podlaha10 %

Je několik možností, jak to vyřešit. Vůbec nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, je vyměnit nevyhovující okna za okna nová a lepší.

Dnes jsou již běžně okna s izolačním trojsklem a novinkou je dokonce již čtyřsklo. Nestačí ale posuzovat jen „k“ (uváděné pro sklo), je třeba posoudit celkový prostup tepla vč. rámu, který může činit i 40 % plochy okna. Nezbytné je pečlivé zateplení ostění a parapetů. Přínosem je instalace venkovní rolety.

Pro účinné zateplení domu je důležité instalovat radiátory ústředního topění přímo pod plastové okno. Tím se zajistí rovnoměrné ohřívání skel a omezí se jejich rosení. Mezi parapetem a stěnou se doporučuje nechat mezeru, aby mohl teplejší vzduch k oknu proudit a ohřívat ho.

Zásady správného větrání

Pokud budete plastovými okny pravidelně větrat, snižíte vzdušnou vlhkost a srážení (kondenzaci) vodních par na oknech, která znepříjemňuje pobyt v místnosti a zvyšuje tepelné ztráty.

Plastová okna otevírejte dokořán alespoň třikrát denně na dobu pěti minut tak, aby se vytvořil průvan. Takovým krátkým a intenzivním vyvětráním zajistíte výměnu vnitřního vlhkého vzduchu za méně vlhký venkovní. Nebojte se větrat i v zimě, místnost se neochladí. Vodní páry ve vzduchu absorbují mnohem více tepla a zvyšují náklady na vytápění.

Ušetřit můžete i díky zateplení.

Zateplení fasád

Zateplení fasád lze rozdělit do dvou hlavních kategorií. Provětrávaná izolace zajistí dobrý stav staršího zdiva náchylného k navlhání. Kontaktní fasády jsou nejběžnějším způsobem zateplení běžného zdiva.

Zateplení šikmých střech

Zateplení šikmých střech mezi krokvemi (tedy většinou z prostoru půdy) je jednoduchý a účinný způsob. Tento způsob je v současné době doplňován zateplením pod krokvemi. Zateplení nad krokvemi se používá v případech, kdy nelze provést zateplení jiným způsobem.

Zateplení plochých střech

Při zateplení plochých střech se většinou pomocí speciálních modulových prvků napraví malý spád střechy.

Zateplení podlah

V případě, že není možno zvednout podlahu, jsou při zateplení nutné stavební práce. Jestliže jsou obytné místnosti podsklepeny, je nejsnadnější zateplit podlahy zespodu – nalepením izolantu na strop sklepa.

Zdroj: http://www.cez.cz/cs/pro-zakazniky/chci-usetrit/na-cem-chcete-usetrit/sporte-od-zakladu.html
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
200

Energetické úspory

Chcete ušetřit rychle a bez dalších nákladů?

Důležitá je znalost obecných zásad a jejich uplatňování v každodenním životě. Na základě níže uvedených pravidel úsporného chování, dokážete ušetřit snadno a rychle, a to bez nutnosti dalších finančních výdajů.

Chladnička

Ideální teploty dostačující k uchování potravin jsou u ledničky + 5°C, u mrazničky - 18°C, nižší teplota znamená vyšší spotřebu.

Chladnička patří na chladnější místo, s každým stupněm navíc nad 20°C vzroste její spotřeba o cca 6%. Chladnička by proto měla být v místnosti umístěna co nejdále od zdrojů tepla. Není vhodné ani příliš vlhké místo, vysokou vlhkostí vzroste spotřeba energií až o 4%. Také přílišná námraza na výparníku tepelně izoluje a tím snižuje chladící výkon. Námraza větší než 3mm zvyšuje spotřebu energie až o 75%.

Samozřejmostí by měla být co nejkratší doba při otvírání dveří chladničky či mrazničky. Potraviny uvnitř systematicky uspořádejte, ať je nemusíte zbytečně dlouho hledat. Neukládejte do ledničky teplé pokrmy, zabráníte tím tvoření námrazy.

Při nákupu nové ledničky se vyplatí investovat do té s energetickou třídou A, příp. A+, či A++. Stojí sice více než lednička třídy B, ale rozdíl se vám vrátí díky nižší spotřebě. Pokud máte ledničku starší deseti let, vážně uvažujde o pořízení nové.

Pokud opouštíte svůj byt či dům na delší dobu (například na dovolenou), doporučuje se chladničku vyprázdnit, vypnout a nechat otevřené dveře.

Klimatizace

Pokojové klimatizace se starají o snížení pokojové teploty, spotřebují však bohužel hodně energie.

Elektřinu můžete ušetřit tak, že přes den stáhnete okenní žaluzie. Pomůže vám i příroda, když do bytu vpustíte chladnější noční vzduch k předchlazení. Klimatizaci byste měli používat pouze nárazově a jen v případě potřeby. Zároveň by teplota klimatizace měla být nastavena max. o 5 stupňů nižší, než teplota venkovní.

Mikrovlnná trouba

Mikrovlnné trouby jsou ideální při přípravě menšího množství jídla, kdy kromě své rychlosti i značně ušetří elektrickou energii ve srovnání s běžným sporákem.

Mikrovlnné trouby, které mají zabudovaný gril, můžete výhodně využít i pro pečení a grilování – dosáhnete tak stejného efektu jako v klasické troubě, ovšem s menší spotřebou. V mikrovlnné troubě nepoužívejte nádobí obsahující kov. Ten totiž odráží mikrovlny a tím snižuje účinnost.

Myčka

Při menším zaplnění myčky můžete použít program pro poloviční plnění, který myje jen nádobí v horním koši a spotřeba vody i energie je tak nižší.

Důležitým prvkem je vybrání správného mycího programu. Standardní pro normálně zašpiněné nádobí, pro nádobí zašpiněné jen lehce postačí program úsporný. Málo špinavé nádobí vyzkoušejte v myčce umýt při teplotě vody místo standardních 65 na 50 °C - pokud se to osvědčí, budete tím šetřit energii, čas a tedy i peníze. Nejúspornější je, aby myčka byla před spuštěním vždy plná. Myčka nádobí v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou rovněž ušetří téměř 60% vody.

Všeobecně výhodnější jsou rovněž myčky na 12, či 14 sad nádobí.

Ohřev vody

Pákové baterie jsou úspornější než klasické vodovodní kohoutky, protože požadovanou teplotu nastavíte rychleji a vody neodteče tolik.

Ohřívač umístěte co nejblíže místu spotřeby, aby se omezily ztráty energie v rozvodech. Nastavte teplotu ohřevu v zásobníku - bojleru na 55-60 °C. Bojler neumisťujte do příliš chladných místností.

Kontrolujte pravidelně každé 2-3 roky množství vodního kamene a stav anodové tyče ( vnitřní ochrana proti korozi). Vodní kámen usazený na topném tělesu a kal usazený na dně bojleru nejen, že zvyšují spotřebu elektrické energie, ale zároveň snižují množství ohřáté vody.

Sprchování ušetří nejen energii, ale i vodu ve srovnání s koupáním jí spotřebujete až třikrát méně.

Osvětlení

Používejte zářivky a tzv. úsporné žárovky. Spotřebu elektřiny ovlivníte i volbou svítidla.

Ve srovnání s klasickými žárovkami uspoří až 80 % elektřiny při stejné hladině osvětlení a zároveň vynikají delší životností. Pro noční orientaci v bytě použijte tzv. světlušky, tlumená světla s nízkou spotřebou. Volte světlé barvy stěn interiéru a dalšího vybavení, lépe odrážejí světlo a snižují tak nároky na osvětlení.

Úsporná žárovka Klasická žárovka
9 W 25 W
11 W 40 W
15 W 60 W
18 W 75 W
23 W 100 W

Vhodnější jsou svítidla s lesklými vnitřními plochami, která světlo odrážejí do prostoru. Svítidla, která svítí pouze přímo, vytvářejí často ostré stíny, což někdy není žádoucí. Pokud tedy používáte různá stínítka či odraz o strop a zdi, doporučujeme pravidelné čistění svítidel a obnovu malby na zdech. Zvýšíte tak odrazivost ploch a nebudete potřebovat tak silné žárovky. Svítíte-li žárovkami, používejte raději jednu silnější než více slabších, byť mají srovnatelný celkový příkon. Pokud například použijete šest 25W žárovek, jejich světelný tok je o 60 % menší než při použití jediné žárovky 150 W.

Počítač

Nastavte si na počítači aktivování úsporného režimu, pokud s ním právě nepracujete.

I v úsporném režimu ale počítač spotřebovává energii. Pokud s ním nebudete pracovat déle, zcela ho vypněte. Klasický monitor můžete nahradit LCD panelem, jehož spotřeba je nižší. LCD panel je navíc skladnější a méně zatěžuje oči. Pokud zvažujete nákup nového počítače, uvažujte o notebooku. Nejenže je přenosný, ale má také nižší spotřebu.

Pračka a sušička

S kvalitním pracím práškem můžete prát při nižší teplotě - ušetříte energii nutnou k ohřevu vody. Vyvářku a předpírku používejte jen tehdy, když je to opravdu nutné - tyto programy jsou energeticky náročné.

Rozhodující pro množství spotřebovávané energie je teplota vody při praní. Snížením teploty prací vody z 90 °C na 60 °C lze ušetřit kolem 25 % energie. Při praní menšího množství prádla (u některých nových praček v tzv. "úsporném programu") se spotřebuje téměř stejné množství energie i vody jako při praní při plné náplni. Výhodné je proto si prací dny zorganizovat tak, aby byla pračka při praní plná. Vyvářku a předpírku používejte jen, když je to opravdu nutné tyto programy jsou energeticky náročné.Velmi náročné na spotřebu elektřiny jsou sušičky prádla. Pokud se přesto pro nákup sušišky (příp. kombinace pračky se sušičkou) rozhodnete, vyberte si pokud to je možné raději typ ventilační (vyžaduje vybudování odvodu vzduchu ven). Oproti kondenzačním typům spotřebovájí ventilační sušičky méně energie a i jejich pořizovací cena bývá obvykle nižší.Maximální otáčky bubnu určují, jak dobře dokáže pračka vyprané prádlo vyždímat. Budete-li prádlo následně sušit v sušičce, měla by mít pračka otáčky alespoň 1000 za minutu, jinak bude prádlo příliš mokré, sušení potrvá dlouho a spotřebuje více energie. Pokud sušíte prádlo klasickým způsobem, zvolte naopak spíše nižší otáčky bubnu. Ušetříte elektřinu a prádlo nebude tolik pomačkané.

Rychlovarná konvice

Je to jednoduché - ohřívejte vždy pouze tolik vody, kolik opravdu potřebujete.

Sporák

Používejte nádobí z materiálů, které dobře vedou teplo – například nerezová ocel. Docílíte tím rychlejšího ohřevu potravin. Je-li to možné, používejte tlakový (Papinův) hrnec. Díky většímu tlaku v hrnci se jídlo vaří při vyšší teplotě, takže se zkrátí doba potřebná k uvaření.

Na každý hrnec se najde vhodná poklice. Nepřiléhající poklice způsobují dvakrát až třikrát vyšší spotřebu, zároveň je třeba používat správnou velikost hrnce a plotýnky. Můžeme tímto ušetřit až 20% nákladů.

Máte-li elektrický sporák, vypínejte plotýnky 10 minut před koncem vaření a pokrm dodělejte s využitím zbytkového tepla. Při koupi nového sporáku si raději vyberte sklokeramickou varnou desku, která má vyšší účinnost při nižší spotřebě energie. Ještě úspornější je indukční varná deska, kde je tepelná ztráta pouze 10 %.

Troubu se snažte využívat jen v případě větších kusů masa (asi od2 kg). Troubu předehřívejte jen pokud je to bezpodmínečně nutné (například při pečení kynutých těst) a neotvírejte ji zbytečně často. Ke kontrole připravovaného jídla mnohdy stačí jen pohled přes skleněné okénko. Troubu můžete vypnout zhruba čtvrt hodiny před koncem pečení. Při častějším pečení si pořiďte horkovzdušnou troubu, která umožní rovnoměrnější pečení při nižší teplotě – ušetří až 40 % energie.

Televize, Audio technika

Televize, audio sestava nebo DVD přehrávač mohou být pěknými žrouty energie, i když je zrovna nepoužíváte.

Audiovizuální technika spotřebovává elektřinu i v pohotovostním (stand-by) režimu, někdy to může být až 50% spotřeby elektřiny v provozním režimu. Pokud to jde, raději je úplně vypínejte hlavním vypínačem.

Vysavač

Spotřebu elektrické energie můžete ovlivnit, pokud si koupíte vysavač s regulací výkonu.

Při slabším znečištění podlahy tak můžete jednoduše snížit jeho příkon i spotřebu energie. Plný prachový sáček snižuje sací výkon, což vás nutí buď nastavit silnější a energeticky náročnější vysávání, nebo vysávat plochu déle. Včasná výměna sáčku tedy znamená úsporu energie.

Vytápění

Každý stupeň teploty v místnosti dolů může znamenat úsporu až 6 % energie.

V topné sezóně větrejte krátce a intenzivně (3× až 4× za den na 10 -15 min.), teplotu v jednotlivých místnostech regulujte pomocí termostatických ventilů. Pravidelně odvzdušňujte tepelnou soustavu. Omezte úniky tepla, dbejte na kvalitní izolaci oken, střechy, termofasádu. Nezakrývejte zdroje tepla (radiátory).

Žehlička

Vyvarujte se žehlení příliš suchého nebo příliš mokrého prádla. Správnou vlhkostí můžete ušetřit až 40% energie.

Při žehlení nejprve žehlete len a bavlnu, jemné prádlo jako jsou například umělá vlákna a hedvábí se žehlí při nižších teplotách, nechte si je proto nakonec. Vypněte žehličku a využijte zbytkové teplo.

Správný výběr produktu se správně stanovenou sazbou

Přitom je důležitý zejména způsob, jak elektřinu v domácnosti využíváte (běžná spotřeba - ohřev vody - vytápění) a výše její spotřeby. Výběr produktu, distribuční sazby můžete konzultovat se svým dodavatelem elektřiny.

Zdroj: http://www.cez.cz/cs/pro-zakazniky/chci-usetrit/jak-chcete-usetrit/rychle-a-bez-nakladu.html
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
150

Jak ušetřit za teplo?

Pro domácnost, která plyn používá na topení a ohřev vody, dosahuje roční účet kolem 30 tisíc korun. Nezvyklé kruté mrazy až minus 25 stupňů Celsia, které nás provázejí tyto dny, mají přímý dopad také na naši peněženku. Přinášíme Vám pár tipů, jak můžete svoji spotřebu výrazně ovlivnit.

Průměrná domácnost se spotřebou 50 – 70 gigajoulů tepla protopí ročně kolem 26 000 Kč, pokud na plynu i ohřívá vodu, náklady jsou ještě o několik tisíc korun vyšší. Na vytápění se spotřebuje nejvíce energie, je to mezi 60 a 80 procenty. Snížením teploty o jeden stupeň Celsia se dá ušetřit v domácnosti 6 procent energie.Např.Velké Británii se dnes v zimě vytápí na 16 stupňů Celsia, zde jsou u nás největší rezervy, stále je běžná vysoká tepelná pohoda – 23 až 25 stupňů Celsia. Stále více Čechů se ale snaží ušetřit i na teple, průměrná česká domácnost za posledních 17 let snížila asi o třetinu roční spotřebu tepla. „V roce 1991 spotřebovala průměrná domácnost asi 60 gigajoulů tepla ročně, v roce 2005 to už bylo kolem 40 gigajoulů a odhaduje se, že během příštích deseti let na základě přijímaných opatření klesne množství spotřebovaného tepla o dalších deset až 20 procent,“ říká Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie.

V posledním měsíci teploty klesaly až na mínus 14 stupňů Celsia a denní odběr zemního plynu se v v lednu pohyboval na úrovni kolem 48 mil. m3 za den. Při průměrné atmosférické teplotě mínus 14,4 stupňů Celsia dne 24. ledna 2006 dosáhla dodávka zemního plynu dokonce 68 mil. m3 plynu.

Základní rady jak ušetřit za teplo

 1. snížení teploty v místnostech - doporučená teplota v kuchyni, obýváku a dětském pokoji je 20 stupňů Celsia, v ložnici mezi 18 a 20 stupni, v koupelně 22 až 24 stupňů a v předsíni 17 až 19 stupňů.
 2. izolace (utěsnění oken, uzavřené vstupní chodby)
 3. pravidelný servis a údržba plynových zařízení (vyčištění hořáku, seřízení výkonu kotle), pokud máte plynový spotřebič starší 10ti let, je vhodné ho vyměnit za úspornější a výkonnější (nové mají účinnost 92 až 94 procent)
 4. regulace topení – investice do termostatických hlavic u radiátorů (uvádí se až 15 procent úspor tepla), případná výměna starých radiátorů, ve větších objektech se instaluje více tepelných okruhů (severní, jižní)
 5. pořízení kondenzačního kotle (jeho účinnost je o 15 až 20 procent vyšší než u klasických kotlů, tj. až 107 procent)
 6. regulace spotřebičů a způsob efektivního vaření (tlakové hrnce, sladění velikosti dna s průměrem ploténky, využití pokliček (bez pokličky je vaření energeticky náročnější o 150 – 300 procent), pro ohřev vody používat tenká dna (nerovnost dna zvyšuje spotřebu energie o třetinu), pro vaření silná dna aj.), nepoužívat zastaralé spotřebiče, ale nové, energeticky úsporné. Vaření vody plynem trvá o něco déle než ve varné konvici, ale náklady na energii jsou poloviční ! Dodržování správných zásad vaření ušetří až 1300 Kč ročně.
 7. vliv okolní teploty na jiné spotřebiče – např. za každý stupeň nad 20 stupňů Celsia vzroste spotřeba energie lednice o šest procent, což znamená i více jak 100 korun za rok (vzroste i pokud je lednice umístěna blízko sporáku aj.)
 8. celkově hospodárné využití tepelných zdrojů (otevřená okna – topí se zbytečně, zateplení objektů – fasády aj.) – uvádí se úspora až 30 procent
 9. kombinovaná výroba elektřiny a tepla, tzv. kogenerace nebo společná výroba elektřiny, tepla a chladu, tzv. trigenerace (při kogeneraci lze využít až 90 procent energie)
 10. ekologické nízkoenergetické stavby (vše co s tím souvisí – nízké stropy, méně francouzských oken, využití solární energie atd.), pasivní domy (šetří až 90 procent energie), ekovesnice

Jak ušetřit dlouhodobě za teplo?

Větrání a únik tepla

 • Větrejte krátce, ale intenzivně. Při rychlém intenzivním vyvětrání se vzduch ochladí, ale stěny pokoje zůstanou teplé. Doporučujeme větrat třikrát denně po 10 minutách. U pomalého a dlouhého větrání pootevřeným oknem je tomu právě naopak – dochází k vychladnutí stěn a pro jejich ohřátí je následně potřeba velké množství tepla.
 • Zavírejte dveře do chladnějších místností.
 • Přes noc zatahujte závěsy nebo žaluzie – omezíte únik tepla oknem.

Přetápění

 • Dodržujte doporučené teploty v jednotlivých místnostech: obývací pokoj 20 – 22 °C, ložnice 18 – 20 °C, dětský pokoj 20 – 21 °C, koupelna 22 – 24 °C, chodby 17 – 19 °C. Místnosti, které trvale neobýváte, jen temperujte (pokoj pro hosty, komora, spíž atd.).
 • Snížením teploty o 1 °C uspoříte přibližně 6 % spotřebované energie.
 • Pokud odcházíte do práce nebo mimo domov, snižte teplotu na 17 °C. Při dlouhodobějším opuštění domu nebo bytu snižte teplotu až na 15 °C.
 • Před spaním snižte výkon těles ve všech místnostech. V chladnějším pokoji se většině lidí spí lépe a je to zdravější pro organizmus.
 • Pocit tepla ovlivňuje také relativní vlhkost vzduchu. V místnosti s velmi nízkou vlhkostí je pro dosažení stejného pocitu tepla potřeba zvýšit teplotu o 2 – 3°C

Podlaha

 • Máte-li instalované podlahové vytápění, zaměřte pozornost na správnou regulaci. Podlahové vytápění má velkou setrvačnost a vyžaduje zcela jiný přístup než vytápění topnými tělesy.

Překážky v přístupu tepla

 • Závěsy slouží jako užitečná izolace, ale jen pokud zakrývají okna a nikoli topná tělesa (radiátory).
 • Topné těleso by mělo mít kolem sebe prostor a nemělo by být zaprášené ani zakryté dekoracemi nebo nábytkem. Zejména je důležité umožnit volné proudění vzduchu ke spodní straně topného tělesa a nad ním ponechat volný prostor pro stoupající teplý vzduch.
 • Radiátory pravidelně čistěte od prachu, nepřekrývejte závěsy, nábytkem a nepoužívejte je jako sušičku prádla. To vše snižuje jejich účinnost. Celkově tak můžete ušetřit 10 % tepla.

Vaření

 • Když vaříte vodu, přikryjte ji poklicí. Voda se uvaří mnohem rychleji a snížíte spotřebu až o 50 %.
 • S menšími hrnci a pánvemi vařte jen na malých hořácích. Velký hořák sice urychlí proces vaření, ale spotřeba plynu je daleko větší.
 • Vyboulené dno hrnce zvyšuje spotřebu energie až o 30 %.

Kotel a radiátory

 • Topnou soustavu odvzdušňujte minimálně každé 3 měsíce a vždy po každém dopuštění vody do systému. Udržujte dostatečný tlak vody v topném systému.

Voda

 • Zkontrolujte nastavení teploty ohřevu vody u zásobníkového ohřívače. Optimální úsporná teplota je 45–55 °C. Nezapomeňte ale na pravidelné jednorázové zvýšení teploty (min. na 70 °C) kvůli likvidaci bakterií.
 • Při mytí nebo čištění zubů nenechávejte trvale téci teplou vodu.
 • Nádobí myjte ve dřezu za použití mycího prostředku a pak krátce opláchněte, neomývejte nádobí pod trvale tekoucí vodou.
 • Dbejte na těsnost kohoutků, jedním pouze "slabě“ kapajícím kohoutkem odkape přibližně 170 l vody za měsíc (10 kapek za minutu).
 • Teplotu vody z průtokového ohřívače nastavujte co nejnižší a už ji dále nemíchejte se studenou vodou.
 • Spotřebu teplé vody můžete snížit pomocí perlátoru (provzdušňovací sítko) v koupelnových i kuchyňských bateriích.
 • Místo koupání ve vaně se sprchujte! Jedna plná vana spotřebuje tolik vody jako 3 – 4 příjemné sprchy.

Vlhkost vzduchu

 • Udržujte doporučenou vlhkost vzduchu v interiéru v rozmezí 40 – 50 %. Nízká vlhkost vzduchu Vás nutí pro dosažení stejného pocitu tepla vytápět na teplotu o 2 – 3 °C vyšší.
 • Vlhkost zvýšíte např. sušením prádla v domě, umístěním a pravidelným zaléváním květin, použitím zvlhčovače, naopak snížíte používáním kuchyňských odsavačů par, odvětráním vodních par po sprchování.
 • Po sprchování rychle odvětrejte vlhký vzduch, který by jinak mohl poškozovat izolace a stavební konstrukce. Nejlepší způsob, jak se této vlhkosti zbavit, je krátké a intenzivní vyvětrání otevřeným oknem.
 • Příliš vysoká vlhkost nad 60 % je v kombinaci s chladnými povrchy častou příčinou vzniku kondenzátu vodních par a vzniku plísní. Využijte schopnosti moderních oken zajistit hygienicky nutnou výměnu vzduchu v prostorách zatížených vodními parami.

Drobné úpravy

Kotel a radiátory

 • Pravidelně 1x ročně si dejte provést kontrolu seřízení Vašich plynových spotřebičů.
 • Ve sklepních prostorech a chodbách tepelně izolujte potrubí topného systému a teplé vody.
 • V případě, že nemáte dobře izolované zdi, umístěte hliníkovou fólii mezi stěnu a radiátor. Tato vrstva odráží teplo zpět do místnosti.

Okna a dveře

 • Zamezte průvanu pode dveřmi použitím prahu s těsněním.
 • Pokud neplánujete hned výměnu oken, opatřete alespoň stávající okna kvalitním těsněním. U dřevěných zdvojených oken instalací těsnění snížíte únik tepla okny až o 50 %. Snížení úniku tepla okny lze dosáhnout instalací okenní reflexní fólie.
 • Vnější rolety, žaluzie a markýzy zamezí přehřívání interiéru v létě a úniku tepla v zimě.
 • Pokud máte plastová okna starší 10 let, investujte do výměny zasklení za moderní dvojskla s vysokou tepelnou izolací a nechejte si je precizně seřídit.
 • Na okna s celoobvodovým kováním lze nainstalovat elektronické hlídání polohy kliky, při sklopení omezí průtok topné vody elektronickým termoventilem, při otevření zastaví topení úplně.

Regulace

 • Instalací regulačních ventilů s termostatickými hlavicemi můžete ušetřit 5 – 15 % energie při správném nastavení a vyregulování. Použitím ekvitermní regulace (s venkovním čidlem) dosáhnete dalších úspor. Tato regulace reaguje na změny venkovní teploty.
 • Nechte si zkontrolovat pravidelně 1krát ročně funkčnost regulace a celého topného systému.

Voda

 • Snižte spotřebu teplé vody instalací pákových baterií a rozptylových sprchovacích hlavic v koupelnách.
 • Spotřebu teplé vody můžete snížit pomocí perlátoru (provzdušňovací sítko) v koupelně i u kuchyňských baterií.

Přetápění

 • Energii výrazně ušetříte instalací pokojového termostatu s časovým spínačem. Umožňuje Vám naprogramovat snížení teplot v požadovaném časovém období (noc, nepřítomnost v bytě apod.).
 • Opatřete vchod do půdních prostor dveřmi nebo poklopem.
 • Utěsněte místa na střeše, kudy může teplo unikat.

Větší investice

Legislativa

 • Nezapomeňte, že od 1. 1. 2009 platí povinnost mít zpracován průkaz energetické náročnosti budov (PENB) pro novostavby s podlahovou plochou nad 50 m2 nebo budovy rekonstruované s podlahovou plochou vyšší než 1000 m2 .

Dotace

 • Využijte možnosti získání dotací na úsporná energetická opatření.

Diagnostika

 • Pro ověření kvality provedených stavebních prací a snížení pravděpodobnosti úniků energií můžete využit např. nabídky termodiagnostiky od skupiny RWE. Více informací naleznete na www.chcitermosnimkyrwe.cz

Střecha

 • Maximálně zajistěte tepelnou izolaci proti pronikání vlhkosti a celou střechu proti profukování. Skladby a detaily konstrukcí musí být navrženy tak, aby nedocházelo k zafoukávání studeného vzduchu do konstrukce a tím k ochlazování vnitřního prostředí.
 • Zateplete celou střechu vhodnou izolací. Tepelná izolace střechy by měla být větší než tepelná izolace stěn. Stropními konstrukcemi (nahoru) utíká více tepla než stěnami (do strany), a proto je požadavek na zateplení střechy přísnější. V současné době norma doporučuje použít mezi 20 až 30 cm tloušťku izolace v závislosti na použité konstrukci.
 • Kvalitní tepelná izolace objektu a střechy může uspořit až 40 % nákladů na vytápění.

Podlaha

 • Odstraňte nebezpečí natahování vlhkosti pomocí izolace základů nebo podlahové desky.
 • Zateplení podlahy lze provést izolací na stropě sklepu, kde je většinou dostatek místa pro izolační vrstvu.
 • Pamatujte, že dodatečná tepelná izolace podlahy je technicky velmi náročná a u nepodsklepených objektů téměř nemožná.
 • Pokud plánujete podlahové vytápění, věnujte tepelné izolaci podlahy zvýšenou pozornost. Jinak by se Vám mohlo snadno stát, že velká část tepelného výkonu bude vytápět zem pod objektem a nikoliv přízemní místnosti.

Stěny a zateplení

 • Pokud zrovna stavíte, volte vhodný materiál zdiva. V současné době existuje již celá řada kvalitních stavebních systémů, které mají výborné tepelně izolační vlastnosti. I přesto vždy zvažte zateplení domu. Pokud nechcete zateplovat ihned, počítejte se zateplením v budoucnu. Při výběru materiálů a systémů pro hrubou stavbu vybírejte podle jejich tepelně izolačních a akumulačních vlastností. Je nutné zvolit správný poměr mezi materiály, některé sice na jedné straně výborně izolují, avšak málo akumulují teplo.
 • Nechte si provést „audit“ zateplení Vašeho domu od odborníka. Velká část tepla (až 30 %) uniká obvodovými stěnami. Zvažte možnost zateplení celého domu. Před provedením zateplení se poraďte se zkušenými projektanty a realizaci svěřte prověřené specializované firmě. Zateplení je investicí na desítky let. Současně změní i tepelnou setrvačnost Vašeho objektu. Té by měl být následně přizpůsoben i topný systém a jeho regulace.
 • Zateplení fasády eliminuje případné tepelné mosty, které zapříčiňují lokální výskyt chladnějších ploch na obvodových stěnách (kouty, ostění oken, strop pod střešní konstrukcí apod.). V těchto místech dochází při zvýšené vlhkosti v interiéru k riziku růstu plísní.
 • Zateplení fasády neomezuje jen tepelné ztráty v zimě, ale chrání objekt i proti nadměrnému přehřívání v letním období. Díky vhodnému zateplení tak dosáhnete příznivějšího vnitřního prostředí i bez použití klimatizace.
 • V případě, že budete chtít na Vaši novostavbu získat státní podporu na zateplení, je požadováno dosažení pasivního standardu, toto lze dosáhnout pouze uceleným a komplexním řešením již ve fázi přípravy projektové dokumentace.

Okna a dveře

 • Teplo a pohodu bez zbytečných energetických ztrát Vám pomůžou zajistit okna s nízkým součinitelem prostupu tepla. Nejlepší je vybrat okna přímo určená do nízkoenergetických a pasivních domů.
 • Doporučení normy je na úrovni 1,2 W/m2K, což zpravidla znamená při použití dřevěného rámu zasklení trojsklem, v případě velmi kvalitního rámu plastového postačí dvojsklo s výplní vzácného plynu.
 • Okny i dveřmi uniká 30 – 40 % z celkové ztráty tepla domu. Správně zvolený typ a údržba Vám může ušetřit více energie, než se na první pohled zdá.
 • Nová okna s tepelně izolačními dvojskly a nové tepelně izolační dveře nejlépe zamezí zbytečnému úniku tepla. Upřednostňujte zasklení s tzv. „teplým“ distančním rámečkem (odděluje od sebe skla) z plastu nebo nerezu.
 • Pokud máte rámy oken ve velmi dobrém stavu nebo by byla jejich výměna technicky příliš náročná, uvažujte o výměně starého skla za nové tepelně izolační dvojsklo, příp. trojsklo.
 • Nemáte-li instalované nucené větrání s rekuperací tepla, nesmí být okna absolutně těsná – musí být zajištěna minimální hygienická výměna vzduchu, která m. j. zabrání tvorbě plísní.
 • Okna musí umožňovat tzv. mikroventilaci, nebo být osazena nastavitelnou větrací štěrbinou.

Zajistěte pravidelné větrání

 • Moderní okna jsou schopna pomocí elektroniky hlídat stav svého otevření či sklopení a omezit vytápění nebo vypnout rekuperaci podle potřeby.
 • Při instalaci nových oken vyžadujte parotěsné provedení připojovací spáry a venkovní vodovzdornou paropropustnou fólii nebo pásku. Zamezíte tím zbytečným únikům tepla trhlinami ve spáře.
 • Upřednostněte okna bez ocelových výztuží rámu a křídla. Eliminujete tak vznik tepelných mostů v ostění rámech a křídlech oken a zvýšíte tím úspory energií.
 • Při výběru oken si vždy nechejte spočítat celkový součinitel prostupu tepla oknem Uw a energetickou náročnost každého prvku. Budete vědět, kolik Vám okny bude unikat energie a kolik ušetříte.

Dotační podpora

 • V souvislosti s aktuální dotační podporou v rámci programu Zelená úsporám jsou možnosti získání podpory v případě stávajících objektů poměrně zajímavé. Dle stupně dosažení energetické náročnosti objektu a při splnění minimálního procentního podílu úspory energie oproti původnímu stavu o 20 až 40 % je vyplácena fixní částka na m2 podlahové plochy. Zároveň platí hranice max. 50% dotace z investičních nákladů. Reálná výše podpory se pohybuje na úrovni 40 % při komplexním zateplení a výměně oken v závislosti na typu objektu.¨

Ohřev vody

 • Pro vzdálenější místa odběru teplé vody použijte raději samostatný ohřívač vody než dlouhé potrubí od hlavního zdroje – ušetříte energii i vodu!
 • Ohřívače vody instalujte co nejblíže odběrovému místu.
 • Zvažte způsob ohřevu teplé vody, zda je pro Vás výhodnější průtokový, nebo zásobníkový ohřívač. Obecné doporučení: byt = průtokový ohřívač, rodinný dům = zásobníkový ohřívač.
 • Používejte k běžnému užívání dešťovou vodu. Nabídka moderních zásobníků na dešťovou vodu je rozmanitá. Začíná u jednoduchých zařízení, která tvoří jen nádrž na dešťovou vodu a sud, slouží výhradně k zalévání zahrady. Složitější zařízení, vybavená čerpadly a rozvaděči, se starají o dodávku dešťové vody pro celý dům na splachování toalet, praní a zavlažování zahrady.
 • Pořiďte si automatické zavlažování zahrady – ušetřete tak až 40 % nákladů při zavlažování zahrady.
 • Instalací solárního systému pro přípravu teplé vody lze ušetřit až 60 % nákladů na přípravu teplé vody. Investiční náklady na úrovni 100 až 120 tis.Kč (při instalaci pro 3- až 4člennou rodinu) lze snížit díky dotačním titulům až o 50 tis. Kč a tím dosáhnout návratnosti investice již 8 let při cca 20leté životnosti zařízení.

Kotel a radiátory

 • Pokud chcete topit úsporně a ekologicky, věřte, že se starým kotlem (nad 15 let) nikam nedojdete. Zvažujete-li modernizaci topení, potom jednejte dříve, než Vám další zima udělá čáru přes rozpočet.
 • Výměnou kotle za nízkoteplotní anebo kondenzační, které využívají teploty odcházejících spalin, můžete dosáhnout až 25 % úspor! Pořízení kondenzačního kotle je oproti klasickému kotli sice dražší, ale výrazně ušetříte náklady na spotřebované palivo.
 • Zajímavým řešením může být kombinace kondenzační techniky se solárním zařízením určeným k ohřevu teplé vody a podpoře vytápění. Pro rodinný dům pro jednu až dvě rodiny k tomu stačí už plocha vakuovaných kolektorů jen asi šest metrů čtverečních. Tím lze v novostavbě pokrýt až 35 procent roční spotřeby energie na přípravu pitné vody a vytápění. Navíc lze získat zajímavé státní příspěvky.
 • Při koupi spotřebičů pro vytápění se řiďte výhradně doporučením zkušeného projektanta. Důležitá je vysoká účinnost kotle a výkon přiměřený vytápěnému prostoru.
 • Budete-li pořizovat stacionární kotel na vytápění, zvolte typ s ionizačním zapalováním. Ušetříte cca 0,5 m³ zemního plynu denně.
 • V případě absence přípojky zemního plynu lze při volbě způsobu vytápění přihlédnout k možné dotační podpoře. Pomineme-li nekomfortní zdroje uhelné a provozně drahé elektrické vytápění, na které se dotace nevztahují, lze využít například kotlů na biomasu, a to jak na dřevo kusové v kombinaci s akumulační nádrží, tak kotle na pelety, které umožní téměř bezobslužný provoz (občasné vynesení popela a doplnění zásobníků s peletami). Na takovýto zdroj je možno získat 50 až 80 tis. Kč dle zvolené technologie.

Regulace

 • Zvažte instalaci ekvitermní regulace s venkovním čidlem, která reaguje na změny venkovní teploty. Tím dosáhnete dalších úspor energie. Ale vždy by zapínání a vypínání Vašeho kotle mělo být řízeno automatickou regulací, nejlépe s možností časového programování.

Nucené větrání s rekuperací

 • Pokud plánujete větší rekonstrukci, určitě zvažte možnost instalace systému nuceného větrání s rekuperací (zpětného získání) tepla. Ušetříte na nákladech na vytápění, zajistíte si trvale čerstvý vzduch a zamezíte možnému vzniku plísní.

Zdroj: http://www.nasepenize.cz/jak-usetrit-za-teplo-6107
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
110

Úspora tepla a tepelná pohoda budov

Při navrhování budov z hlediska úspory energie a ochrany tepla musí být stavby navrženy a provedeny tak, aby spotřeba energie na jejich vytápění, větrání, popřípadě klimatizaci byla co nejnižší.

Při navrhování budov z hlediska úspory energie a ochrany tepla musí být stavby navrženy a provedeny tak, aby spotřeba energie na jejich vytápění, větrání, popřípadě klimatizaci byla co nejnižší. Energetická náročnost vytápění je ovlivňována především klimatickými podmínkami lokality, tvarem budovy, orientací a velikostí oken, použitými stavebními materiály a samozřejmě vytápěcími systémy.

Tepelně technické vlastnosti budov jsou dány normovými hodnotami, které vycházejí z průměrných lidských potřeb. Tyto funkční požadavky zohledňují šíření tepla, vlhkosti a vzduchu konstrukcí. Příslušnou technickou normou ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov je sledována tepelná stabilita místností a energetický požadavek na budovy vyjádřený celkovou, popř. redukovanou charakteristikou budovy. Proto jsou pro jednotlivé druhy stavebních konstrukcí stanoveny hodnoty, jejichž dodržení zajišťuje v budovách zejména prevenci tepelně technických poruch, tepelnou pohodu uživatelů, která je samozřejmě prioritní, ale i požadovaný stav vnitřního prostředí pro případné technologické činnosti a nízkou spotřebu energie při provozu budov.

Úspory energie lze hledat zejména v regulaci vytápění či chlazení místností, regulaci obsahu vlhkosti, větrání, zásobování vodou, její úpravě, ohřevu a konečně i odvádění do kanalizace.

Výpočet tepelných ztrát budov je rovněž dán normovými hodnotami. Jejich výpočet lze provést např. podle ČSN 06 3110 Výpočet tepelných ztrát budov při ústředním vytápění. Tato norma stanoví tepelné ztráty v jednotlivých místnostech a tepelné ztráty celé budovy – s ohledem na specifika, např. světovou stranu, ale i podle mapy oblastí s průměrnými nejnižšími venkovními teplotami, což je všeobecně poměrně málo známo.

Technické vybavení zdrojů tepla musí umožnit hospodárný, bezpečný a spolehlivý provoz. Kotle a spotřebiče by měly mít zajištěn dokonalý přívod spalovacího a větracího vzduchu. Odvod spalin a dalších škodlivin nesmí ohrozit nejen zdraví osob, ale ani životní prostředí. Otopná tělesa by měla být opatřena ochrannými kryty, především s ohledem na prevenci úrazů dětí a starých či invalidních osob.

Pro projektování a montáž tepelných soustav ústředního vytápění, které používají horkou vodu, vodní roztoky nebo páru, platí ČSN 06 0310 Ústřední vytápění – Projektování a montáž. Norma obsahuje především zásady pro volbu otopných soustav, technické požadavky na kotle, pro návrh zařízení regulace a měření, armatur a potrubí.

Zdroj: http://www.stavimesen.cz/clanek/uspora-tepla-tepelna-pohoda
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
110

Úspora tepla

ET - hodnoty, představení energetického programu:

Program ET - hodnoty je nástroj vyvinutý naší firmou pro denní kontrolu spotřeb tepelné energie určené k vytápění a přípravě TUV. Program vyhodnocuje venkovní teplotu, množství spotřebované užitkové vody a stanoví denní teoretickou spotřebu energie.

Tato teoretická spotřeba je porovnávána se skutečnou, naměřenou hodnotou vzhledem k venkovní teplotě. Použité venkovní teploty jsou stanoveny z meteorologické stanice. Jako pomocné údaje jsou zobrazovány hodnoty měřidla odběru TUV (m3) a spotřeby energie pro ohřev TUV (GJ).

Program ET – hodnoty je naší významnou pomůckou pro stanovení spotřeb pro příští období a zároveň plnohodnotnou náhradou pro stanovení spotřeb denostupňovou metodou.

Monitorovací systém

Monitorovací program poskytuje:

 • zobrazení aktuálního stavu VS
 • dálkové provedení korekcí
 • automatické hlášení poruchových a havarijních stavů
 • historické trendy

Dále náš monitorovací systém umožňuje komfortní sledování a zobrazování hodnot technologických veličin, jejich archivaci, signalizaci chyb a alarmních stavů. Dovoluje také operátorské ovládání technologie. Programový systém je navržen jako vysoce modulární prostředek, který umožňuje spolupráci s nejrůznějšími prvky technologie připojenými k monitorovacímu počítači.

Pro Vaše energetické zařízení tedy nabízíme:

 • po projednání s provozovatelem stanovení jednotlivých, samostatně vytápěných částí objektu.
 • na základě členitosti a náročnosti objektu spolupráci při zadání a projektové přípravě díla
 • realizaci stavby vašeho zdroje tepla včetně zajištění zkušebního provozu a vyregulování systému ÚT
 • provádění denní kontroly komponentů měření a regulace včetně odečtů kalorimetrických měřidel (mimo nedělí a svátků) s výstupem 1x měsíčně přehledná tabulka a graf spotřeby v relaci s venkovní teplotou a spotřebou TUV
 • pohotovostní službu pro odstranění poruchových a havarijních stavů a to i v mimopracovní době a svátcích
 • zapůjčení náhradního dílu pro zajištění provizorního provozu z vlastního skladu ND, který firma vybavila z důvodu dlouhých dodacích lhůt výrobců technologie
 • stanovení průběhu topných křivek pro jednotlivé odběrní místa včetně referenčního měření registračním teploměrem
 • provádění denního ON-LINE monitorování stavu výměníkové stanice včetně automatického hlášení poruchových stavů

Termokamera - diagnostika

 1. Použití termovize pro diagnostiku budov
  Primární diagnostický proces pro určování tepelných vlastností obalu budovy je infračervené termografie. Lze ji použít při hledání tepelných ztrát i ztrát chlazení v důsledku špatné konstrukce, chybějící nebo nedostatečné izolace a pronikání vlhkosti. Náprava těchto defektů hraje důležitou roli při zvyšování energetické účinnosti budov a jejich konstrukční integrity.
 2. Použití termovize v elektrotechnice
  Při měřeních na elektrických zařízeních se snímá infračervené záření vyzářené v oblasti nedokonalého spojení dvou vodičů, kterými protéká elektrický proud. Termovize je výkonný pomocník při kontrole a revizi elektrických rozvodů.
 3. Použití termovize v průmyslu
  Teplotní změny mohou ukazovat na problémy v mnoha běžných oblastech a termokamera dovoluje rychle a jednoduše zkontrolovat povrchové teploty. Časté problémy lze zjistit ještě předtím, než budou provedena kontaktní měření.

Zdroj: http://www.fons-fl.cz/uspora_tepla.html
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
191

Jak ušetřit za topení

Několik rad, jak (snadno) ušetřit za topení

Vzhledem k tomu, že teplo se řadí mezi položky, které nejvíce zatěžují domácí rozpočet (navíc většina energií neustále podražuje), vyplatí se zvážit, jak ušetřit.

A ušetřit se (kupodivu!) dají tisícikoruny a to poměrně snadno!

 1. Nepouštějte teplo ven

  Chladný vzduch, který proudí kolem dveří a okenních rámů je důvodem toho, že spousta tepla (energie = peníze) utíká nenávratně ven.

  Proto je vhodné okna i dveře něčím utěsnit. Zejména potom vchod do domu, vstup na balkon, na půdu, do sklepa a do dalších chladných místností v domě.

  Někdy pomůže jen vyměnit práh za vyšší, aby jím nemohl pronikat průvan. Nebo na spodní stranu dveří upevnit těsnicí lištu s gumovým páskem.

  Do rámů oken a dveří je možné nalepit gumové nebo pěnové těsnění. Pak ale naopak nezapomeňte pravidelně větrat, aby se v domě nevytvořila plíseň.

  Velmi účinné je opatřit okenní skla tepelně izolačními fóliemi. Velmi jednoduchým opatřením je prostě zatahovat na noc závěsy, žaluzie nebo rolety, protože oknem pak neuniká tolik tepla.

  Na parapet či k prahu dveří je možné položit zábranu (například v podobě plyšové podložky), přes kterou se průvan nedostane dovnitř.

 2. S topením to nepřeháněje

  Mějte na paměti, že každý stupeň teploty nad dvacet stupňů totiž znamená zvýšení nákladů o čtyři až šest procent. Ideální teplota v ložnici je mezi 17 a 20 stupni, v obývacím a dětském pokoji se doporučuje 21 až 22 stupňů. V kuchyni stačí 19 až 21 stupňů, na chodbě dokonce 16 až 18 stupňů. Naopak v koupelně se doporučuje 23 až 24 stupňů.

  Když odcházíte z domu, ztlumte topení přibližně na 17-18 stupňů. Pokud odjíždíte na delší dobu, tak nastavte teplotu ještě o něco níže. Občas topit musíte i v prostorách, které moc nevyužíváte, aby se v nich nedržela vlhkost.

 3. Větrejte krátce a intenzivně

  Abyste nemuseli vždy celý dům znovu vyhřívat, větrejte v zimním období jen krátce a intenzivně. Eventuelně vypněte při tom topení. Otevírání oken na delší dobu ochlazuje stěny, které se pak musí znovu zahřát.

 4. Teplo si nastavujte podle potřeby

  Úspoře energií velmi pomůže výměna starých kohoutků za ventily s termostatickými hlavicemi. Když do bytu svítí slunce nebo například pečete v troubě, ventil sám zavře radiátor a zabrání zvyšování teploty. Hlavice ale nesmějí být otevřené naplno, protože jinak to nefunguje.

  Další pomůckou šetřící energii, je pokojový termostat s časovým spínačem, na kterém lze naprogramovat teplotu během celého dne.

  Ideální je, pokud lze v každé místnost nastavit teplotu. Například ráno by mělo být teplo v kuchyni, koupelně a ložnici, odpoledne v kuchyni a obývacím pokoji a večer v koupelně a ložnici.

  Účinným pomocníkem jsou i odrazové fólie za radiátory. Nejsou moc drahé, ale velmi účinné!

 5. Uvolněte cestu teplému vzduchu

  Teplo z radiátorů nebo kamen musí mít možnost dostat se dále do místnosti. Proto před topidla nestavte nábytek (například stoly), nespouštějte přes ně závěsy ani záclony, ale ponechte kolem nich volné místo.

  Rozložení tepelných ztrát:

  Část konstrukce Rodinný dům Bytový vícepodlažní dům
  Okna a venk. dveře 30 - 40% 40 - 50%
  Stěny 20 - 25% 30 - 40%
  Střecha 15 - 20% 5 - 8%
  Podlaha (strop sklepa) 5 - 10% 4 - 6%

Několik rad, než začnete před sezónou topit

Zkontrolujte funkčnost kotle a topidel.

Komín si nechte prohlídnout a vyčistit kominíkem.

Odvzdušněte topnou soustavu, případně i doplňte topnou náplň. Ověřte že topí všechny radiátory.

Při prvním zatopení na začátku sezóny netopte úplně naplno.

Jak často kontrolovat a čistit kotle a komíny

Kotel na tuhá paliva - 6x ročně, 1x ročně vybírání sazí

Kotel na plyn - 2x ročně, z toho 1x ročně kontrola celé spalinové cesty (komína i kouřovodu) a spotřebiče

Kamna na tuhá paliva na chatě či chalupě - minimálně 1x ročně

Zdroj: http://www.nejlevnejsidrevo.cz/jak-usetrit-za-topeni.php
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
150

Ušetřete správnou regulací

Účelem automatické regulace elektrického vytápění je udržet teplotu ve vytápěné místnosti na požadované výši. To je také důležité z hlediska úspor. Pro ložnici je vhodnější nižší teplota než pro obývák, v některých místnostech domu nebo bytu se může někdy třeba jen temperovat. Má-li se teplota regulovat v různých časových úsecích, hovoříme o programování. U elektrických topidel – akumulačních kamen, konvektorů a sálavých panelů – se k regulaci používá prostorový termostat. Ten je důležitým doplňkem každého elektrického topidla, závisí na něm totiž udržení příjemné teploty ve vytápěné místnosti. Prostorové termostaty bývají v místnosti instalovány samostatně (akumulační kamna, sálavé panely), u konvektorů jsou často zabudovány přímo ve spotřebiči.

Jak vybírat termostat?

Regulace teploty prostorovým termostatem zajistí udržení požadované teploty ve vytápěné místnosti a zabrání neúčelné spotřebě elektrické energie. Výhodná je samostatná regulace v každé místnosti – zajistí komfort a hospodárnost. Prostorový termostat je tvořen regulačním knoflíkem sloužícím k nastavení požadované teploty, čidlem, které měří teplotu vzduchu ve vytápěné místnosti, a spínačem, který samočinně spíná topný článek je-li teplota v místnosti nižší než požadovaná a vypíná, je-li požadované teploty dosaženo. Prostorový termostat při regulování ostatních elektrických topidel, například akumulačních kamen nebo sálavých panelů, bývá umístěn samostatně, nezávisle na topidle. V takovém případě je důležité dbát na jeho správné umístění. Podmínkou dobré funkce termostatu je, aby na něj nepůsobily nepříznivé povětrnostní vlivy, vlhkost, prach či jiné nečistoty. Termostaty se podle provedení dělí na elektromechanické a elektronické. Rozdíl mezi nimi je v regulační schopnosti – citlivosti. Vysoká citlivost znamená schopnost termostatu regulovat skutečnou teplotu jen s malými odchylkami od požadované, a naopak malá citlivost znamená vyšší odchylky regulované teploty od nastavené či požadované. Například elektronický termostat s citlivostí 0,1 °C, který je nastaven na 20 °C, reguluje teplotu v místnosti v rozmezí teplot od 19,9 °C do 20,1 °C a zajišťuje tak vysokou tepelnou pohodu prostředí.

Jak ušetřit?

Díky individuální regulaci v každé místnosti můžete:

 • udržovat v každé místnosti jinou požadovanou teplotu
 • využít zisky tepla z oslunění a jiných dodatečných zdrojů tepla, např. z osvětlení
 • zabránit přetápění, které znamená plýtvání energií

Nastavením termostatu v každé místnosti, a jeho správnou manipulací, se vyhnete neužitečným ztrátám tepla, například:

 • větráte-li místnost, vypněte konvektor nebo ventilátor akumulačních kamen vypínačem, aniž byste přestavovali termostat; po vyvětrání stačí vypínač zapnout; je zbytečné nastavovat termostat na maximální hodnotu, rychlost opětného zahřátí vzduchu na požadovanou teplotu tím nezvýšíte
 • je-li doba, po kterou není místnost využívána delší než 48 hod., doporučuje se vytápět místnost na tzv. „nezámrznou teplotu“, což je teplota 6–8 °C; snížení spotřeby v takové místnosti představuje úsporu až 75 % el. energie

Programování:

Aby se přizpůsobila úroveň teploty činnostem (rytmu života) v místnosti či bytě, používají se při elektrickém vytápění vedle regulace také programátory. Programovat vytápění lze rozdílně podle druhu místnosti. Programová regulace teploty jednotlivých místností je jedinou skutečně efektivní metodou pro dosažení maximálního komfortu vytápění při maximálně možných úsporách.

Varianty

 • Programovatelný termostat
  Umisťuje se v referenční místnosti. Termostat ovládá stykač vytápění. Tento způsob je poměrně levný a jednoduchý. Není však z hlediska účinnosti regulace nejvýhodnější.
 • Regulace pilotním vodičem
  Výhodou je opět poměrně levná a jednoduchá regulace. Každý konvektor reaguje na tepelné poměry v místnosti, kde je umístěn. Z jednoho místa je možno automaticky nebo ručně ovládat zvýšení nebo snížení teploty. Tuto regulaci lze použít pouze u konvektorů k tomu určených.
 • Ekvitermní regulace
  Tato regulace je zvlášť výhodná u akumulačního vytápění. Nabíjení akumulátorů je řízeno v závislosti na venkovní teplotě a chladnutí budovy. Tím nedochází k přebíjení akumulátorů a následně k přetápění místností.
 • IRC – individual room control
  Regulace, u které je možno pomocí mikroprocesoru řídit časově teplotu v jednotlivých místnostech. Regulace je nastavena podle režimu místností. Pomocí této regulace je možno ušetřit až 30 % energie.
 • Budoucnost
  Je v inteligentním ovládání otopné soustavy – např.: regulace IRC (individual room control), která zabezpečuje programově řízené vytápění jednotlivých místností podle individuálních požadavků.

Zdroj: http://www.cez.cz/cs/pro-zakazniky/chci-usetrit/na-cem-chcete-usetrit/usporte-na-vytapeni.html
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
109

Úspora energie: Jak šetřit elektřinu i teplo

Energie jsou v domácnosti věčné téma. Žít bez nich nedokážeme, pravidelné účty za energie ale neplatí rád nikdo. V době kdy nás navíc čeká zdražení elektřiny, čím dál častěji uvažujeme nad tím, jak ušetřit. Pojďte se s námi zamyslet, zdali neexistují způsoby, jak svoje účty trochu ořezat. V domácnosti se totiž při troše snahy dá nalézt hned několik oblastí, kde můžete ušetřit.

„Snížením teploty o 1°C ušetříte 5 až 10 % nákladů na vytápění.“

Významným žroutem energie je v každé domácnosti vytápění.

Kdo by se rád doma klepal ve třech svetrech a teplých ponožkách? Vyhovující teplota je pro člověka jedním ze základních předpokladů vnitřní pohody v bytě. Celkem překvapujících úspor lze dosáhnout už při ztlumení topení o 1°C. Podle propočtů tak můžete ušetřit 5 až 10 % rodinných nákladů na energii. Takže vida, místo 22°C snižte teplotu na 21° C a hned máte několik stovek v kapse.

Vytápění a izolace

Dobou, kdy není třeba tolik vytápět, je noc. Výrazněji ztlumit můžete topení v klidu před spaním, nejenže ušetříte energii, navíc se ve studenějším pokoji většině z nás lépe spí a je to i zdravější pro organismus. Nezapomínejte také zavírat dveře do místností, které nevytápíte nebo v nich udržujete nižší teplotu. Drahocenné teplo by vám takto zbytečně unikalo.

Pokud vezmeme problematiku vytápění v potaz v širších v souvislostech, nabídne se nám hned několik dalších možných tipů, které mohou vést k úsporám. Jedno z míst, které mnohdy stojí za úniky tepla je fasáda budovy. Zde platí čím těsnější, tím lepší. Takže: zateplujme, izolujme, vyměňujme. Kupříkladu taková výměna starých oken za okna s izolačním dvojsklem může přinést úsporu energií až 50 % (u velmi kvalitních produktů až 70 %). Tento krok sice vyžaduje určitou počáteční investici, následné úspory jsou ale neoddiskutovatelné.

Lednice: Zdroj zajímavých úspor

I spotřebiče mohou někdy spotřebovávat více energií, než je nutné. Proto i tady máme několik tipů. Jednou z chyb, která se někdy v domácnostech vyskytuje, je umístění sporáku či kotle vedle chladničky nebo mrazničky. V takové situaci totiž chladící zařízení spotřebuje o mnoho více energie než v situaci, kdy se nenachází přímo vedle zdroje tepla. Podobná situace nastává v případě, že máte mrazák umístěný v horké suterénní místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 30° C až 35° C. V tomto případě totiž mraznička spotřebuje až dvojnásobné množství energie!

Lednička je celkově zdrojem zajímavých úspor, pokud zabrousíme ještě trochu dál. Pořizování spotřebičů v energetické třídě A+ a vyšší je dnes už samozřejmostí. Stojí ale za to, zamyslet se také nad režimem, v němž spotřebič pracuje. Pokud nastavíte lednici na nejchladnější stupeň, je jasné, že spotřebuje nejvíce energie, zároveň tím ale nedosáhnete delší trvanlivosti potravin! Ba naopak, může se stát, že potraviny zmrznou a dříve se zkazí. Běžný střední stupeň provozu tedy zcela postačí.

Jako mávnutím kouzelného proutku také můžete spotřebu lednice snížit, pokud vyčistíte spirály v její zadní části. Tyto spirály totiž slouží k rozptylování tepla, a pokud tento rozptyl usnadníte, lednici bude stačit o něco méně energie. Takto je možné ušetřit až 30 % spotřeby lednice! To už je rozhodně zajímavé číslo.

TIP: Dům plný úspor

Kde ještě ušetřit? Podívejte se na několik tipů:

Elektřinu uspoříte, pokud vyměníte starý počítačový monitor za energeticky méně náročnou obrazovku LCD. V případě, že obrazovka běží až 8 hodin denně, můžete ušetřit až 100 000 W za rok.

I za vodu se platí. Takový kapající kohoutek může vyplýtvat až 1 l vody za hodinu, což znamená jednu vanu za týden.

Voda ohřívaná pro domácnost nemusí být příliš horká. Termostat ohřevu vody stačí nastavit na 60°, vyšší teplota je již celkem zbytečná a na ohřev spotřebujete zbytečně více energie.

Pokud naplníte mrazničku, spotřebuje pro chlazení méně energie, než pokud ji necháte poloprázdnou.

Úspory při vaření: I tady to jde

Kolem Vánoc a nového roku připravujeme nejrůznější dobroty, více vaříme a pečeme. Spotřeba energie v domácnosti v tuto chvíli přirozeně stoupá, proto není od věci se i tady zamyslet, jak si počínat ekonomicky.

Pokud pečete, rozhodně využívejte troubu pro pečení více plechů najednou, případně ji využijte pro přípravu oběda i moučníku zároveň. Pokud totiž využijte již rozehřáté trouby pro přípravu více chodů či pečení více plechů zároveň, můžete ušetřit až 50 % spotřeby plynu nebo elektřiny. Opětovné rozehřívání trouby spotřebovává velké množství energie. Úspor navíc dosáhnete, pokud sporák nebo troubu vypnete několik minut před tím, než je jídlo hotové. Na dopečení vám plně postačí využít zbytkového tepla.

Zdroj: http://probuzeni.blogspot.com/2011/01/uspora-energie-jak-setrit-elektrinu-i.html
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
125

Na energiích můžete ušetřit tisíce korun. Stačí dodržovat osvědčené rady

Ceny elektřiny zdražují letos o více než 4,5 procenta. Ušetřit nemalé peníze můžete změnou dodavatele energií, ale i změnou svého chování. Jde to často i bez velkých vstupních nákladů. Některá osvědčená doporučení jsou snadná, stačí odbourat zaběhané návyky a utužit nové. Úspora je přitom okamžitá.

Udělejte malou inventuru činností v domácnosti, určitě najdete rezervy. Pár stokorun tak mohou ušetřit i lidé, kteří odebírají teplo a teplou vodu z centrálních zdrojů, tedy ti, kteří si svého dodavatele tepla svobodně vybrat nemohou.

Jak ušetřit energii v kuchyni

 • Troubu předehřívejte, jen pokud je to nutné, během pečení ji zbytečně neotevírejte, výhodou je tak trouba s prosklenými dvířky. Jídlo před pečením raději rozmrazte, zkrátíte dobu pečení. Hodina pečení při 180 stupních vyjde přibližně na 10 korun.
 • Myčka na nádobí ve srovnání s mytím pod tekoucí vodou ušetří. Zapínejte ji však, až bude plná. Umytí osmi sad čtyřikrát týdně vyjde na 800 až 1 100 korun za rok, jedno umytí při 60 stupních stojí přibližně pět korun. Pokud možno nepoužívejte předmývací programy, ale automatické a bio. Pravidelně čistěte sítko odtokové vody.
 • Lednice i mrazák fungují nejúsporněji, když jsou v chladné místnosti. S každým stupněm nad 20 narůstá jejich spotřeba o pět procent. Když už je máte v kuchyni, dbejte na to, aby nestály v blízkosti trouby, radiátorů ani pračky. Přístroj by neměl být ani příliš blízko u stěny. Udržujte v lednici pořádek, nemusíte v ní pak dlouze hledat a dveře nebudou zbytečně otevřené. Pro obyčejný provoz stačí, aby lednice chladila na pět stupňů, při teplotě tři stupně Celsia roste její spotřeba o 15 procent. Pravidelně kontrolujte těsnění ve dvířkách a odmrazujte mrazák, námraza vyšší než tři milimetry zvyšuje spotřebu proudu až o 75 procent. Do lednice nedávejte teplé jídlo. Chladničky a mrazničky s energetickým štítkem A+mají o čtvrtinu nižší spotřebu energie než třídy A.
 • Ve varné konvici vařte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Uvaření litru vody stojí přibližně 50 haléřů. Za rok zaplatíte při ohřátí tří litrů vody denně celkově 548 korun. Pravidelně odstraňujte vodní kámen, v zanesené konvici se voda k varu dostane za delší dobu.
 • Jídlo ohřívejte raději v mikrovlnce než v troubě nebo na plotně, má menší spotřebu energie. Ohřátí jídla na elektrické plotýnce vyjde na 1,60 koruny. U jídel s delší dobou varu používejte papiňák, ušetříte až 40 procent elektřiny. Vařte v přiklopeném hrnci, snížíte spotřebu až o polovinu. Velikost dna nádoby na vaření by měla odpovídat velikosti plotýnky nebo plynového hořáku. Ušetřit můžete až 20 procent nákladů. Hrnce s vybouleným dnem vyhoďte, zvyšují spotřebu energie až o třetinu. Používejte nádobí, které dobře vede teplo, například nerezové nebo se zesíleným dnem. Využívejte zbytkové teplo elektrických plotýnek na dovaření.
 • Teplotu na bojleru nebo na průtokovém ohřívači nastavte na co nejnižší a už ji nemíchejte se studenou vodou. Přístroj umístěte co nejblíže odběrnému místu. Potrubí mezi ohřívačem a baterií tepelně izolujte. Snížení teploty ze 70 na 55 stupňů Celsia ušetří až 1 000 korun ročně. Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, ale ve dřezu a pak je opláchněte, ušetříte nejenom energii na ohřátí vody, ale i vodu samu.

Jak ušetřit energii za teplo

 • V obýváku a dětském pokoji udržujte teplotu 20 stupňů Celsia, v ložnici stačí 18 stupňů. Snížením teploty o jeden stupeň ušetříte až šest procent energie. Pocit tepla ovlivňuje i vlhkost vzduchu, při vlhkosti 40 až 50 procent stačí místnost vytopit na teplotu o dva až tři stupně nižší.
 • Používejte úsporné žárovky nebo zářivky, ušetříte až 80 procent elektřiny při stejné hladině osvětlení. Například výměnou 100wattové žárovky za 23wattovou úsporku ušetříte při každodenním čtyřhodinovém svícení za 10 let až 4 200 korun. Klasické žárovky používejte jen ke krátkodobému svícení, třeba v koupelně, spižírně nebo na toaletě.
 • Na radiátorech nesušte prádlo ani na ně nic nepokládejte, závěsy by měly zakrývat jen okna, ne topení. Nezakrývejte těleso nábytkem ani dekoracemi, nemělo by být ani zaprášené, ušetříte až desetinu tepla. Tělesa odvzdušňujte minimálně každé tři měsíce, zvýšit účinnost topení pomohou i reflexní fólie umístěné za tělesy, použít jde i alobal.
 • Pořiďte si pokojový programovatelný termostat, nebo ještě lépe termostatické hlavice na každý radiátor. V kombinaci s vhodným regulátorem výkonu kotle se tak dá ušetřit až 20 procent tepla.
 • Pokud si pořizujete plynový kotel, zvažte koupi kondenzačního, vyplatí se to. Tyto kotle jsou sice dražší, ale výkonnější - sníží spotřebu plynu o 25 až 40 procent a návratnost investice je okolo čtyř let. Pravidelně jednou ročně si nechte provést kontrolu seřízení plynových spotřebičů. Úsporně pracuje pouze kotel v dobrém technickém stavu a správně seřízený.
 • Únik tepla snížíte okenními fóliemi nebo okenicemi. Větrejte krátce a intenzivně, na noc zatahujte závěsy nebo žaluzie. Průvanu zamezíte použitím kvalitního těsnění, to sníží únik tepla až o polovinu, obdobně to platí také pro dveře. Zavírejte dveře do chladnějších místností.
 • Televizi i ostatní přístroje vypínejte ze zdi, spotřebovávají proud i v pohotovostním režimu stand-by, starší spotřebiče i 20 wattů za hodinu. Není to sice moc, ale za rok se to pěkně nasčítá, skoro 900 korun. Použít můžete prodlužovací kabel s více zásuvkami a vypínačem. Využívejte program "sleep", se kterým se televize i hi-fi v určený čas vypnou samy.
 • Omezte přehrávání DVDa CD na stolním počítači, na přehrávači to vyjde přibližně na pětinu. Máte-li na výběr, zvolte notebook, je úspornější. Zatímco stolní počítač má i s monitorem spotřebu 140 wattů za hodinu, notebook spotřebuje sotva čtvrtinu. Při denním dvouhodinovém používání počítače tak můžete za rok ušetřit 365 korun.

Jak ušetřit za energii v koupelně

 • Perte jen plnou pračku, s dobrým práškem můžete zvolit nižší teplotu. Když snížíte teplotu na 40 stupňů Celsia, ušetříte polovinu energie, u jednoho praní až pět korun. Zbytečně prádlo nepředpírejte ani nevyvářejte.
 • Velmi náročné na spotřebu jsou sušičky prádla, tou nejlepší sušičkou je slunce a vítr. Jestliže máte víc prádla, druhou várku do sušičky naložte hned, jak skončí první cyklus. Buben se na provozní teplotu ohřeje rychleji. Dejte přednost samostatné sušičce s bubnem na pět kilo prádla, moderní typy mají nejnižší spotřebu, pravidelně čistěte vzduchový filtr.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/na-energiich-muzete-usetrit-tisice-korun-staci-dodrzovat-osvedcene-rady-14w-/viteze.aspx?c=A110111_1512651_viteze_sov
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
145

Teplá voda? Plaťte za ni méně!

 1. Pozor na dlouhé vedení

  Zdroj teplé vody byste měli mít umístěný co nejblíže od místa, kde ji odebíráte. To se týká hlavně majitelů rodinných domů, kteří rádi umisťují bojlery do sklepů a teplou vodu pak „táhnou“ dvě patra nahoru. Voda se tím postupně ochlazuje, což platí pro potrubí delší než dva metry. Pokud nemůžete zásobník vody umístit třeba do koupelny, dbejte na kvalitní izolaci potrubí. A máte-li třeba v jednom patře jen malé umývátko na toaletě a jinak zde teplou vodu nepotřebujete, zvažte, zda se vám k němu nevyplatí koupit průtokový ohřívač a nevést sem potrubí od bojleru.
 2. Baterie dokážou zázraky

  Máte-li běžnou pákovou baterii, proteče tudy za minutu 15 litrů vody, tedy i té teplé. K dostání jsou sice typy s brzdami a stoptlačítky, které dokážou průtok stáhnout zhruba na polovinu. Podobný efekt mají i perlátory. Nejúčinnější při šetření teplou vodou jsou ale takzvané termostatické baterie. U nich si lze nastavit, že poteče voda o teplotě přesně 38 stupňů, která je ideální na sprchování i koupání. Přitom nastavit si lze tuto hodnotu podle nakreslené rysky a tedy bez toho, že byste kohoutky anebo páku pracně štelovali a mezitím vám odtékaly litry vody bez využití do odpadu. V porovnání s pákovými bateriemi ušetří až 50 procent vody a tím i tepla na její ohřev.
 3. Pozor při čištění zubů i koupání

  Jsou to rady, které se opakují v každém článku o šetření vodou, ale stále patří k největším zlozvykům – během dvou minut, kdy si čistíte zuby, proteče zbytečně do odpadu 15 až 30 litrů vody, někdy i draze ohřáté. Zbytečně vyhozené peníze představuje i denně napuštěná vana horké vody. Na sprchování potřebujete jen třetinu. Argument o tom, že se občas „zapomenete“ a stojíte pod sprchou čtvrt hodiny, tedy spotřebu máte vyšší než při koupání, už neuspěje.

  Za zhruba 400 korun si totiž můžete koupit speciálního hlídače vody, kterou „prosprchujete“. Na něm si nastavíte, kolik litrů vody vám proteče za minutu, a na základě tohoto údaje potom přístroj počítá, jak dlouho se sprchujete. Přitom 35 litrů zcela stačí pro komfortní osprchování. Během sprchování vám symbol člověka plnícího se vodou ukazuje, kolik vody už jste vyčerpali a kolik ještě zbývá. Když se mydlíte nebo nanášíte šampon na vlasy, zmáčknete na tlačítku pauzu, počítání se tím přeruší. Až vodu opět pustíte, stisknete toto tlačítko ještě jednou – počítání se opět rozběhne. Jakmile spotřebujete dovolené množství vody, ozve se zvukový signál.

 4. Mytí nádobí zakázáno

  Pravidlo, které zvlášť ženy začínají dodržovat čím dál raději. Na ruční umytí dvanácti sad nádobí, což je náplň jedné myčky, spotřebujete ve dřezu až 80 litrů vody, z toho zhruba polovina je teplá. Spotřeby myček začínají už na sedmi litrech, a z nich se ohřívá jen část. Úspora tak dosahuje 90 procent!

  Přesvědčte se sami, že šetřit není těžké. A když nesmíte mýt nádobí, může to být přece i příjemné!

Zdroj: http://www.prozeny.cz/magazin/bydleni-a-zahrada/poradme-si/18025-tepla-voda-platte-za-ni-mene
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
245

Jak ušetřit v domácnosti

Několik tipů, jak ušetřit:

 1. Místo klasických žárovek používejte kvalitní kompaktní zářivky (úsporky) - mají 5x menší spotřebu a 15x delší životnost! Jedna vám ušetří několik stokorun ročně.
 2. Klasické žárovky používejte jen ke krátkodobému svícení (koupelna, WC, šatna), tam se používání zářivek nedoporučuje, protože časté rozsvěcení jim škodí a zkracuje životnost.
 3. Naučte se za sebou zhasínat a veďte k tomu i své děti - zbytečně svítící (a to i šetřící) žárovka či zářivka vám z rodinného rozpočtu kradou stokoruny ročně!
 4. Při nákupu nových elektrospotřebičů vždy vyberte takový, který má na energetickém štítku označení A nebo A+. I když mohou být o málo dražší, vyplatí se při dlouhodobém provozu. Energetický štítek musí mít každý spotřebič. Je vhodné si zjistit roční spotřebu a porovnat stejný výrobek ve třídě A a například B - zjistíte, kolik ročně ušetříte.
 5. Perte prádlo raději při nižších teplotách - stačí i čtyřicítka, předpírku používejte jen v nutných případech, volte krátké programy - tak ušetříte nejvíce energie.
 6. Pračku postavte na rovnou a pevnou podlahu, aby mohlo odstřeďování probíhat optimálně. Při nerovné podlaze se doba odstřeďování značně prodlužuje a roste spotřeba elektřiny.
 7. Pro dobré odstředění prádla postačuje již 500 otáček za minutu. Vyšší počet otáček znamená i vyšší spotřebu energie a proto je nastavte jen v případě, že prádlo půjde do sušičky.
 8. Perte až ve chvíli, kdy máte dostatek špinavého prádla a pračka je vytížená. Využívejte možnosti programu s poloviční náplní, která šetří vodu, prášek i energii.
 9. Kvalitní značkové prášky na prádlo jsou sice o něco dražší, ale zaručí lepší vyprání i více zašpiněného prádla i při nižších teplotách vody - čili šetříte opět energii.
 10. Při výběru myčky se řiďte energetickým štítkem (kategorie A nebo B), zároveň se pokud možno orientujte na kvalitní značkové výrobky.
 11. Ve všech spotřebičích, které mají filtry (pračka, sušička, myčka) čistěte pravidelně sítko- ani byste nevěřili, jak výrazně tahle maličkost snižuje spotřebu energie.
 12. Zvažte, zda potřebujete denně sedět doma u počítače hodiny - jeho provoz je poměrně energeticky náročný (200-300W). Pokud byste u něj seděli 4 hodiny denně, stojí vás to tisíc korun ročně.
 13. Pokud budete přehrávat CD a DVD na běžných přehrávačích, namísto v počítači, ušetříte až čtyři pětiny nákladů. Zmíněné spotřebiče jsou daleko úspornější.
 14. Notebooky jsou ve srovnání se stolními počítači podstatně energeticky úspornější. Pokud přestanete pracovat, musíte síťový zdroj okamžitě odpojit, jinak bude dál odebírat elektřinu.
 15. Vypínejte ze zásuvky i všechny nabíječky - mobilního telefonu, baterií... i pokud nejsou zapojeny v přístroji, ale jen v zásuvce, baští energii. Ročně vás to stojí několik stovek.
 16. Rozhodně se vyplatí vypínat pohotovostní režim některých přístrojů, jako je televizor, mikrovlnná trouba, video nebo satelitní souprava. I provoz 'stand by' spotřebuje energii za několik tisíc Kč za rok.
 17. Máte-li průtokový ohřívač, nastavte ho na co nejnižší teplotu - vodu nebudete muset tolik ředit studenou, ale ušetříte na jejím ohřevu. Ideální je do 50 stupňů, více je luxus.
 18. Věděli jste, že při používání 50 °C, 55 °C nebo AUTO programů myčky místo programů s vysokou teplotou můžete ušetřit až 84 kWh elektrické energie během jednoho roku?
 19. Drobné spotřebiče (elektrické holicí strojky, zubní kartáčky) na baterie spotřebují podstatně více energie, než ty, které se dávají přímo do zásuvky. Baterie jsou totiž poměrně drahé.
 20. Usínáte u televize? Pak používejte režim 'sleep', který přístroj sám vypne v námi určený čas. Ušetříte elektřinu, kterou televizor zbytečně plýtvá po dobu, co spíte (u klasické cca. 100W). Pokud usínáte ve stejnou dobu, vyplatí se použít časový spínač (mechanický už za cca. 200 Kč).
 21. Pořiďte speciální rozdvojku s vypínačem, do které spotřebiče zapojíte. Večer před spaním, nebo ráno před odchodem do práce stačí vypnout jediný vypínač.
 22. Nahradíte-li starý monitor s elektronkovou obrazovkou moderním monitorem s plochou obrazovkou, vyplatí se vám tato investice už jen díky úspoře nákladů na elektřinu.
 23. Spořiče obrazovky nesnižují spotřebu energie, proto byste měli v každém případě používat funkci Windows s názvem 'vypnout monitor'. Ideální je po práci vypnout všechny přístroje zcela.
 24. Elektrický sporák má delší dobu náběhu do správné provozní teploty, ale zároveň delší tepelnou setrvačnost po vypnutí. S citem lze šetřit energii pokud tuto vlastnost využijete.
 25. Zkraťte 'hledání' potravin v chladničce. Delší dobu otevřené dveře v mrazničce způsobují námrazu a zvyšují spotřebu energie až o 75 %. Rozmyslete si, jak velkou ledničku potřebujete.
 26. Nedávejte do lednice teplé potraviny - jednak prudce zvýší teplotu uvnitř a tím pádem i spotřebu, ale také riskujete, že se v nich stejně budou množit bakterie a dříve se zkazí.
 27. Mikrovlnné trouby, které mají zabudovaný gril, můžete výhodně využít i pro pečení a grilování - dosáhnete tak stejného efektu, jako v klasické troubě, ovšem s menší spotřebou.
 28. Nejúčinnějším způsobem jak ohřát vodu na čaj je varná konvice, kde topné těleso je umístěno přímo v kapalině a která je vybavena pojistkou vypínající při dosažení varu.
 29. Vyvarujte se žehlení příliš suchého nebo mokrého prádla. Správnou vlhkostí a postupem při žehlení jednotlivých materiálů můžete ušetřit až 40 % energie.
 30. Při žehlení začněte lnem a bavlnou. Jemné prádlo se žehlí při nižších teplotách, nechte si je proto nakonec. Vypněte žehličku a využijte tak zbytkové teplo.
 31. Plný prachový sáček vysavače snižuje sací výkon a vy musíte nastavit silnější a energeticky náročnější vysávání, nebo vysávat plochu déle. Obojí je náročné na spotřebu.
 32. V zimě větrejte krátce a intenzivně. Nepřetápějte místnosti - každý stupeň nad 20 °C zvýší spotřebu energie o 6 %. Nevypínejte topení když nejste doma - stěny zbytečně chladnou.
 33. Nenechávejte kapat kohoutky, zvláště s teplou vodou: 10 kapek teplé vody za minutu znamená přibližně 40 litrů za týden, což je finanční ztráta zhruba 400 korun za rok.
 34. Pečlivě dohlédněte na to, aby neprotékalo splachování na záchodě - ročně tak zmizí v záchodové míse nenápadně, ale nenávratně zbytečně tisíce korun!
 35. Protože se spousta vody také zbytečně 'spláchne' do záchodu, je užitečné pořídit si úsporné splachování na WC, které lze kdykoli zastavit či umožňuje zvolit dvě varianty - na tři a šest litrů vody.
 36. Levnější je sprchování, při kterém se spotřebuje jen třetina teplé vody. Při použití stop ventilu a úsporné sprchové baterie je možné ušetřit dalších asi 30-35 % teplé vody.
 37. Zkrácením doby sprchování o deset minut a nákupem šetřící hlavice se dá také ušetřit mnoho vody - úspory jdou ročně do stovek a přitom nepocítíte žádnou újmu.
 38. Pokud máte dům, nezapomeňte chytat dešťovou vodu do sudů a pak s ní zalévat - pro zahrádku a rostliny je to rozhodně lepší, než voda chlorovaná a vy ušetříte.
 39. Pákové baterie zkrátí dobu nastavování teploty vody, ušetří až 30 procent energie vložené do přípravy teplé vody. Snadněji se s nimi také manipuluje.
 40. Kdo šetří, měl by zapomenout na mytí nádobí pod tekoucí vodou. Úspornější je napustit si dřez. Pro mnohé je překvapivý fakt, že vůbec nejúspornější je pořídit si myčku.
 41. Neplýtvejte vodou tak, že při čištění zubů nebo holení necháváte puštěnou vodu. Raději si pořiďte pákovou baterii, která zachová zvolenou teplotu vody a můžete ji operativně zavírat.
 42. Pořiďte si tzv. perlátor, kterými jsou vybaveny některé baterie. Pomocí nich je voda obohacována vzduchem. Díky vzduchu vzniká hustý proud vody, aniž bychom plýtvali.
 43. Když každý ze čtyřčlenné rodiny nahradí třikrát za týden vanu sprchováním, ušetří tak domácnost na nákladech za teplou vodu více než čtyři tisíce korun za rok. Pokud máte malé dítě, můžete do velké vany vložit malou vaničku a koupat ho v ní - voda vzdrží déle teplá, než když ji napustíte do velké vany, tam rychleji chladne. Rozhodně se vyvarujte sedět ve vaně dlouho a připouštět si stále teplou vodu. Na koupání se opravdu dají ušetřit tisíce ročně - zvláště, pokud jste větší rodina.
 44. Nekupujte zbytečně balenou vodu. Většina domácností v naší republice má k dispozici kvalitní vodu i z kohoutku - jistě srovnatelnou s kvalitou té levné v láhvích.
 45. Nezakrývejte radiátory dlouhými závěsy a záclonami, nestavte před ně nábytek, nepokládejte na ně např. oblečení, nesušte na nich prádlo.
 46. Topení pravidelně odvzdušňujte - vzduch v soustavě může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu. Ve sklepních prostorech a chodbách tepelně izolujte teplovodní rozvody.
 47. Dbejte na kvalitní izolaci svého kotle na tuhá paliva - snížíte tím poměrně velké ztráty tepla unikajícího pláštěm kotle a ušetřené teplo více využijete v radiátorech.
 48. U starších a netěsnících oken a dveří dbejte na kvalitní izolaci - meziokenní těsnění. Jeho pořízení není finančně náročné - i to nejzákladnější ušetří značnou částku.
 49. Přes noc zatahujte závěsy, žaluzie nebo rolety - omezíte únik tepla a zamezíte zároveň příchod studeného vzduchu zvenčí. V létě to naopak dělejte přes den - zabráníte teplu vnikat dovnitř.
 50. Kvalitní tepelná izolace objektu a střechy může uspořit až 50 % nákladů na vytápění. Je to velká investice, ale vzhledem ke stále rostoucím cenám tepla se vyplatí.
 51. Pokojové klimatizace se starají o snížení pokojové teploty, spotřebují však bohužel hodně energie - používejte je pouze nárazově a jen v případě potřeby.
 52. Snížením pokojové teploty o pouhý jeden stupeň ušetříte až šest procent energie. Obývací nebo dětský pokoj stačí vytopit na dvacet stupňů, kuchyň na 18 stupňů.
 53. Chodíte domů z práce až večer? Pak se vám vyplatí regulátor teploty (termostat). Nastavíte ho podle toho, kdy potřebujete, aby bylo tepleji - když vstáváte, koupete se, nebo relaxujete.
 54. Existují speciální reflexní fólie, které se dávají za radiátory. Dokážou odrážet teplo zpátky do místnosti. Pokud chcete ušetřit, lze si podomácku vystačit i s alobalem.
 55. Dbejte na správnou vlhkost vzduchu v bytě - ideální je 40-50 procent. Při nižší vlhkosti musíte vyhřívat o 2-3 stupně tepleji, abyste měli pocit tepla.
 56. Jednou za rok si nechejte překontrolovat od odborníků celou soustavu vytápění, regulace či termostatu. Vyplatí se vám to, neboť to odhalí případné tepelné ztráty.
 57. Plynový bojler stačí naprogramovat na úspornou teplotu 45 až 55 stupňů. Jestliže na plynu vaříte, vždy dávejte hrnce na hořák odpovídající velikosti a používejte pokličku.
 58. Všechny plynové spotřebiče - sporák, troubu, ohřívač vody i kotel - je dobré si nechat alespoň jednou za rok zkontrolovat od odborníka. Spotřebiče mohou být zanesené splodinami ze spalování plynu, karmy pak mohou obsahovat vodní kámen - izolant mezi ohřevem a vodou.
 59. Pravidelně kontrolujte a čistěte hořáky vašeho plynového sporáku - jsou-li zaneseny špínou a mastnotou, spotřeba je vyšší a vaření na nich se zbytečně prodražuje.
 60. Pokud máme starší plynový kotel s účinností kolem 80 % nebo nižší, investice do moderního kondenzačního kotle nám ušetří desítky procent provozních nákladů.¨
 61. Hodina vaření na běžném elektrickém sporáku vás vyjde na dvojnásobek nákladů na provoz plynového sporáku - na to pamatujte, pokud zařizujete kuchyň.
 62. Větší množství vody prodlužuje dobu vaření a vyžaduje větší spotřebu energie. Použije-li se litr vody tam, kde by stačilo čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie o 75 %.
 63. Zcela nejvýhodnější je vaření a ohřev na indukčním sporáku. V současnoti už není tak drahý a proto se vyplatí o něm uvažovat, jestliže vybavujete kuchyň.
 64. Při vaření pokrmů s delší dobou přípravy nebo s potřebou většího množství vody je možné v tlakovém hrnci ('papiňáku') uspořit až 60 % energie (a až 80 % času).
 65. Při uvádění do varu zvolte maximální intenzitu ohřevu a při vaření ji snižte. Je vhodné zapínat sporák, až když je hrnec na místě, a vypínat před dovařením.
 66. Používejte nádobí z materiálů, které dobře vedou teplo - například nerezové, nádobí se zesíleným dnem. Docílíte tím rychlejšího ohřevu potravin. Nejhorším 'žroutem' je sice krásné, ale nešetrné smaltové nádobí.
 67. Máte-li elektrický sporák, vypínejte plotýnky 10 minut před koncem vaření a pokrm dodělejte s využitím zbytkového tepla. Ušetříte tím značné množství energie.
 68. Troubu se snažte využívat jen v případě větších kusů masa (asi od 2 kg). Troubu předehřívejte jen pokud je to bezpodmínečně nutné a neotvírejte ji zbytečně často.
 69. Rozmrazování v mikrovlnce spotřebuje zbytečněvelké množství energie. Proto potraviny raději vyndejte z mrazničky dostatečně včas před vařením.
 70. Při vaření nejvíc ušetříte, když bude mít nádobí rovné dno - nerovné dno způsobí zvýšení spotřeby energie až o 30 %. Pokud je hrnec o 3 cm užší než plotýnka, spotřebuje 30 % více energie.

Zdroj: http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/penize-finance-ekonomika/jak-usetrit-v-domacnosti-100-tipu-rad-a-praktickych-navodu
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
184

Jak šetřit elektřinu?

Patříte mezi ty jedince, které každý měsíc opakovaně děsí enormní účty za elektřinu a děsíte se rodinného bankrotu právě kvůli vysokým účtům za elektřinu? Nemusíte se obávat, situace není tak vyhrocená jako vypadá. Ačkoliv energetické společnosti opravdu dělají vše proto, aby nám zkomplikovaly život, dá se jim postavit a tuto snahu jim podstatně snížit. Nečekejte však nic převratného, všechny postupy, které můžete praktikovat jsou jen o šetření. Myslíte si, že už děláte vážně všechno proto, abyste co nejvíce šetřili elektřinou? Jsem si zcela jist, že v každé domácnosti se najdou rezervy.

Častým nešvarem v mnoha českých rodinách je zbytečný chod více elektrických spotřebičů zároveň. Například když televize běží souběžně s počítačem, například jako zvuková kulisa. S tímto jevem jsem se setkal v mnoha domácnostech a to i v takových, kde je opravdu nouze o peníze, ale šetří se na nesprávných místech. Televize sama o sobě je jedním z největších žroutů energie v českých domácnostech a obzvláště tehdy, pokud běží hodně nahlas. Je tedy překvapivé, že ve spouště domácnostech můžeme nalézt i více než dva televizory permanentně spuštěné, tehdy ale spotřeba energie roste až do neúnosných výšin. Chcete šetřit? Rozmyslete si, co chcete více, jestli sledovat televizi, nebo pracovat na počítači. Ostatně televize jako zvuková kulisa není potřeba, stejně tak vám může posloužit počítač, na kterém zrovna pracujete.

Další, bohužel mylnou myšlenkou je, že spotřebiče, které nejsou aktuálně v chodu (jsou vypnuté) neodebírají žádný elektrický proud, což bohužel není pravda. Tyto přístroje sice neodebírají takové množství elektrické energie jako přístroje za chodu ale přesto určitý odběr mají a to protože pracují v tzv. pohotovostním režimu, což je režim, ve kterém jsou spotřebiče kdykoliv připraveny ke spuštění. K nulovému odběru energie dochází až poté, co spotřebič úplně odpojíte od zdroje elektrické energie, musíte tedy spotřebič vytáhnout ze zásuvky. Pokud chcete žít opravdu levně a minimalizovat Vaše náklady za elektřinu, nezbývá Vám nic jiného, než spotřebič, který nepotřebujete aktuálně používat, vypojit ze zásuvky (pokud to samozřejmě neohrozí jeho funkci jako například u lednice nebo u mrazícího boxu, u rychlovarných konvic, rádií, lampiček, televizí nebo počítačů však toto praktikovat lze.

Určitě znáte někoho, kdo si rád celý večer poleží ve vaně s horkou vodou nebo právě Vy mezi takovéto lidi patříte. Bohužel je potřeba říct, že tato vymoženost, kterou si mnoho z nás každý večer dopřává nám vyvrtává díry do našich peněženek. Faktem ovšem je, že pokud své tělo omýváte pod tekoucí vodou ve sprše a nestrávíte ve sprše delší dobu než je nezbytně nutné, spotřebujete mezi třiceti a padesáti litry vody, zatímco při koupání ve vodě spotřebujete asi trojnásobné množství vody, což znamená, že za měsíc koupání ve vaně spotřebujete až o 3000 litrů teplé vody více, než při sprchování. 3000 litrů vody je množství, které by naplnilo běžný rodinný bazén o průměru tří a půl metrů do více než čtvrtiny. To znamená, že jeden člen Vaší rodiny za jeden celý rok vyplýtvá více než tři plné bazény teplé vody. Zde je na místě položit si otázku, zda to opravdu není zbytečné. Nejedná se ani tak o spotřebu vody, jako spíše o spotřebu energie vynaložené k ohřátí vody boilerem.

Jak tedy opravdu účinně šetřit energii?

 • Přístroje, které nepotřebujete mít permanentně v provozu vypojte ze zásuvky, jedná se zejména o rychlovarnou konvici, mikrovlnou troubu, rádio, televizi nebo počítač
 • Nenechávejte zbytečně rozsvícené v místnostech, kde nejste, nenechávejte spuštěné spotřebiče, které nepoužíváte
 • Vyměňte vanu za sprchu, šetří to čas i peníze
 • Běžné žárovky vyměňte za úsporné zářivky nebo za LED-diodové žárovky, které spotřebovávají ještě mnohem méně energie, než úsporné zářivky
 • Pokud máte zvýhodněné tarify za elektřinu (tzv. noční proud), přesuňte všechny energeticky náročné aktivity na dobu, kdy máte podle tarifu levnější proud, lze to provést u praní nebo případně u ohřívání vody
 • Pokud si ohříváte vodu na kafe nebo na čaj v rychlovarné konvici, natočte si do ní teplou vodu předehřátou boilerem, ušetříte tak energii potřebnou k ohřátí vody topným tělesem
 • Ztište televizi i rádio, namáhejte si trochu uši, většina domácností má televizi puštěnou zbytečně nahlas
 • Pokud máte elektrické vytápění, topte jen v místnostech, kde se pohybujete a kde potřebujete mít teplo, v ložnici je zdravější mít chladněji, je to zdravější a nestojí to tolik peněz

Zdroj: http://www.zizu.cz/jak-setrit-elektrinu/
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
105

BUDE TUHÁ ZIMA! Slunce produkuje méně ultrafialového záření ...

Míra ultrafialového záření ovlivňuje zimu v Evropě i Americe.

Pokles ultrafialového záření produkovaného Sluncem způsobuje v částech Evropy a Severní Ameriky neobvykle chladné zimy. Vyplývá to ze studie zveřejněné v pondělí v časopise Nature Geoscience, informuje agentura Reuters.

Vědci již dlouhou dobu ví, že Slunce prochází jedenáctiletým cyklem, během něhož vyzařování měřené pomocí slunečních skvrn postupně roste, dosahuje vrcholu a opět klesá. Nyní se jim podařilo stanovit i spojení mezi slunečním cyklem a počasím na Zemi.

"Náš výzkum potvrzuje existenci pozorovaného spojení mezi proměnlivostí Slunce a místním zimním klimatem," uvedla pro Reuters hlavní autorka studie Sarah Inesonová z britského Meteorologického úřadu.

Tým vědců z Meteorologického úřadu, londýnské Královské univerzity a Oxfordské univerzity sestrojil pomocí údajů ze satelitu, který měří míru ultrafialového záření ze Slunce, složitý počítačový model, který simuloval dlouhodobé vzory počasí. Zaměřili se zejména na roky 2008 až 2010, kdy aktivita Slunce dosáhla svého minima a zároveň Evropa a Spojené státy zažily extrémně chladné zimy, v jejichž důsledku byla přerušena letecká doprava.

Výzkumníci prokázali, že snížení ultrafialového záření ovlivňuje vítr ve vysokých vrstvách atmosféry na severní polokouli a tím způsobuje chladné zimy. "Hodnoty UV záření nám neřeknou, jaké bude počasí zítra a pozítří, nabízejí nám ale vzrušující vyhlídku vylepšit dlouhodobé předpovědi na příští měsíce i roky. Tyto předpovědi hrají významnou roli v dlouhodobém plánování," vysvětlila význam objevu Inesonová.

V letech nízkého záření ze Slunce se ve vrchních vrstvách atmosféry v oblasti tropů vytváří nezvykle chladný vzduch, který mění schéma distribuce tepla v atmosféře. Tím vznikají východní větry, jež přináší extrémně chladné počasí a sněhové bouře do severní Evropy a Spojených států a mírnější počasí do Kanady a Středomoří. Když vyzařování Slunce vzroste, nastane opak.

Satelitní data také ukázala, že aktivita Slunce je mnohem nestálejší, než si vědci dosud mysleli. Počítačový model ale úspěšně reprodukoval jevy, o nichž se vědci domnívali, že k nim dochází ve vrchních vrstvách atmosféry během změn v UV záření.

Inesonová ale upozorňuje, že je třeba dalších výzkumů. Základním problémem jsou použitá data, která se vztahují pouze na krátké období několika let. "Otázkou tedy zůstává, zda je studie přesná a také použitelná pro jiné sluneční cykly," uvedla Inesonová.

Zdroj: http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti/ultrafialove-zareni-ma-vliv-na-chladnou-zimu.html
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
165

Prý nikdo neví, zda bude tuhá zima. Pchá, prabába naší prabáby to ví už teď

Lidové pranostiky mají ohledně počasí jasno. Řídí se tím, jak vypadá cibule, jak se chovají mravenci nebo vrány. Kolik rostlo trávy, hub, jaká je "úroda" žaludů. Podle pranostik se zdá více pravděpodobnější, že letošní zima rozhodně nebude teplá.

Dlouhodobé předpovědi se meteorologům nedaří. Jsou letos ovlivněny nenadálými událostmi, jako jsou výbuchy sopky nebo událostmi v Mexickém zálivu. To se ukázalo například letos v létě při výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull, kdy sediskutovalo o vlivu na počasí.

Lidové pranostiky zachycují dlouhodobé lidské zkušenosti možná budou přesnější než matematické modely, nespadly z nebe. Pojďme se podívat na některé jejich náznaky, které by mohly charakterzimníhopočasí napovědět.

Mravenci makají jako o závod

Lidéodnepaměti sledovali chování živočichů kolem sebe. Jinak by určitě nemohlo vzniknout úsloví tvrdící, že když během léta mravenci vrší hromady, bude tuhá zima.

Každý, kdo se letos dostal během léta do lesa, může potvrdit, že mravenců je letos opravdu hodně a činí se. Extrémem je miliardový výskyt na Vysočině, kde se v malém prostorukupí jedno mraveniště za druhým, až z toho jde strach. Ten s běžnou zkušeností zřejmě nesouvisí.

Další náznaky mohou přinést v nejbližšíchdnecha týdnech ptáci. Přísloví tvrdí, že drží-li se vrány pohromadě, bude tuhá zima, podobný význam by měl úkaz, kdy by se ptáci drželi blízko stavení.

Své slovo do diskuse přidají za čas i myslivci: na vlastní oči si budou moci ověřit pranostiku tvrdící, že zajíci před tuhou zimou mívají hodně hustou srst.

Úroda hub hrozí

"Moc hub srpnových, moc vánic sněhových," říkali předkové. Pokud bychom se měli řídit tímto pravidlem, měli bychom hromadně objednávatzájezdyza teplem nebo kupovat domy na Floridě.

Listí ukáže a zpřesní

Čím později padá listí, tím bude zima drsnější. Takto lze shrnou význam několika pranostik, jen vyjádřených různými slovy.

Jak to s tou zimou ale bude doopravdy, zpřesňují další z nich. Například napadne-li sníh na ještě zelené listy, předchozí předpověď to potvrdí. Pokud ale nasněží na listí spadané, tedy v obvyklé době, nebude to se zimou tak katastrofické.

Katastrofu by ale znamenalo podle pranostik, kdyby byl hodně teplý podzim. Pokud by předčasně stromy nasadily na květy, znamenalo by to velmi dlouhou zimu.

Zimu bychom mohli odhadnout i podle úrody žaludů: říká se, že čím větší úroda, tím tužší zima. A nelze vynechat ani spolehlivý ukazatel, tedy cibuli. Když má hodně slupek, měla by zima stát za to. Zkontrolujte si to při "sobotním velkém" nákupu.

Rozhoduje svatý Jakub

"Jakub bez deště - tuhá zima". Jakuba bylo 25 července, když zpětně zalistujete historií počasí, vidíte, že bylo jasno a slunečno. Má to výpovědní hodnotu podobnou, jako když věříme na Medarda.

Přidejme si ale pořekadlo, že když bouří v srpnu, bude tuhá zima. Bouřek nebylo zase tak mnoho, zato ta z 15. srpna spojená s krupobitím vydala za několik menších.

Nadějně by to ale vypadalo, kdyby bouřilo i během podzimu, pak by měla být zima mírná. Zamotávají to ale současné relativně teplé dny. Pranostika totiž tvrdí, že když je teplý říjen, bude studený listopad. A to by pak mohl napadat sníh na zelené listí, kruh by se spojil a my bychom zapadli podobně jako loni.

Zdroj: http://hobby.idnes.cz/pry-nikdo-nevi-zda-bude-tuha-zima-pcha-prababa-nasi-prababy-to-vi-uz-ted-1ek-/hobby-zahrada.aspx?c=A101008_131837_hobby-zahrada_bma
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
205

Jak se připravit na zimu

Zimní období znamená pro každou stavbu zátěž, ať již jde o nároky na vlastní konstrukci, tak na energetickou bilanci a koneckonců i bezpečnost provozu.

Co se tedy dá v nastávajícím chladném období podniknout, abychom nejen nevyhořeli, ale ani zbytečně neplýtvali energií a chovali se ke svému domovu šetrně

Bezpečnost v první řadě

Nové topné systémy jsou stále technicky vyspělejšími zařízeními, proto bychom měli zcela vyloučit jakékoli „domácí“ úpravy a „vylepšení“. V případě vzniku škody následkem neodborného zásahu budeme mít problém nejen aktuálně s vlastním provozem, ale také s získáním náhrady od pojišťovny. Na začátku topné sezóny by tedy měl topný systém projít alespoň základní kontrolou za přítomnosti odborníka. Lhůta povinné revize plynových spotřebičů je jeden až tři roky. Ekonomice provozu rozhodně neuškodí každoroční seřízení plynového zařízení.

Starší systémy a topidla sice možná nedisponují složitou elektronikou, neměli bychom ale podcenit možnost závady v důsledku opotřebování materiálu a zkontrolovat zejména vývody spalin a zaústění kouřovodu do komína. Podstatné je také umístění topidla v místnosti – bezpečná vzdálenost hořlavých předmětů od topidel anebo jejich dostatečná tepelná izolace zabrání katastrofě.

Komín chce svoje

Specifickou oblastí jsou komíny a komínové systémy. Platí, že každý typ topidla vyžaduje odpovídající odvod spalin, nelze proto libovolně měnit např. plynový kotel za topení na pevná paliva, aniž bychom patřičně neupravili komín. Pokud topíme uhlím nebo dřevem, usazují se na stěnách komínu spaliny a komín tak ztrácí tah. Může dojít až k jeho ucpání nebo i k požáru komínu. V jeho důsledku může komín prasknout požár se rozšíří na celý dům. Za stav komínů vždy odpovídá správce nebo majitel domu a v případě závad, které zjistí hasičská kontrola, hrozí až desetitisícové pokuty.

Pro bezpečný provoz plynového spotřebiče nebo kotle/kamen na pevná paliva je kromě výše zmíněných podmínek důležitý i dostatečný přívod vzduchu. Zvláště pokud jsme například měnili dveře a okna – a získali tak lepší vzduchotěsnost interiéru – může hrozit při nedokonalém spalování otrava oxidem uhelnatým.

Na co si ještě dát pozor:

 • vhodný otop – nepoužívat žádné palivo, které není pro daný typ topení určeno (guma, PET lahve, sláma, …)
 • nezatápět pomocí hořlavin, hrozí vznícení jejich par
 • správné zacházení se žhavým popelem

Jak udržet doma teplo

Zdrojem velkých ztrát tepla v zimním období jsou veškeré netěsnosti v obvodovém plášti domu. Pokud jsme již propásli možnost výměny starých okenních výplní nebo rozeschlých domovních dveří, měli bycho přistoupit alespoň k „doplňkovým“ řešením. Těsnění oken zvenčí zabrání pronikání vody a vlhkosti do bytu či domu. Problém starých dřevěných oken můžeme částečně vyřešit externími páskami. Ty díky svému tlaku zabraňuje pronikání vlhkosti do již ne tolik kvalitních spár. Externí izolace zabrání pronikání chladu mikromezerami.

Nejlepším izolantem ve vnitřní části oken je pěna či speciální tmely, které šetří teplo, ale snižují i hladinu hluku přicházejícího zvenčí. Vnitřní neboli interiérové těsnění by mělo být parotěsnou bariérou.

Další tipy:

 • pronikání chladu skrze staré netěsnící dveře omezíme, když před ně umístíme těžký závěs, vzduchová vrstva zabrání úniku tepla
 • závěsy a žaluzie na oknech poslouží nejen jako stínidlo, ale i jako tepelná izolace, v případě závěsu je důležité, aby končí několik centimetrů nad topným tělesem
 • nepodcenit izolaci stropu sklepa, ztráty touto cestou mohou dosáhnout více než deseti procent celkové tepelné energie vynaložené na topení
 • izolace garážových vrat, pokud je garáž uvnitř vytápěné budovy, může také přinést značnou úsporu

Nezapomeňme na „korunu stavby“

Před zimní sezónou je také zapotřebí věnovat náležitou pozornost často vzletně vzývané „koruně domu“ – střeše (a okapům). Závady se lépe (a levněji) řeší v příznivějším klimatickém období. Co je třeba zkontrolovat:

 • střešní krytinu
 • veškeré oplechování na střeše
 • zatmelení kolem spojů hran plechu s komínem a zdí
 • nátěry střešních oken
 • pokud je třeba, vyčistit plechy za komínem, vikýřem, nebo střešním oknem
 • kontrola starších střešních oken – může zatékat pod víko
 • u starších pozinkovaných okapů dát pozor na korozi a u plastových prověřit možné popraskání vlivem mrazu
 • kontrola sněhových zábran

Zdroj: http://www.realitynasiti.cz/cz/uspora-energie/jak-se-pripravit-na-zimu
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
105

Jak připravit střechu na zimu

Otázka pro Štěpána Láška, produktového manažera společnosti Lindab: Meteorologové varují, že se máme připravit na tuhou zimu. Co může nabídnout společnost Lindab jako ochranné střešní prvky krytiny i do extrémních podmínek?

Lindab nabízí systém bezpečnostních prvků střech, který obsahuje široký sortiment prvků zajišťujících jak bezpečný pohyb osob po střeše, tak ochraňuje střechu, okapy a přilehlé prostory před náporem sněhu. Máme několik typů sněhových zachytávačů, mohou být trubkové, někdy nazývané tyčové. Dalším typem jsou sněhové zábrany deskové, jež tvoří kovový rošt nebo perforovaná deska. Existují také atypické sněhové zábrany, například speciální háky, do kterých se obvykle vkládá dřevěná kulatina. Dalšími bezpečnostními prvky jsou rozrážeče sněhu nebo speciální tašky s výstupky. Ty ovšem neslouží k udržení sněhu na střeše, ale pouze sjíždějící masu sněhu roztrhají na menší díly, které pak odpadávají z okapové hrany po menších kusech a nepředstavují takové nebezpečí.

Výběr sněhových zachytávačů a zábran obecně záleží na oblasti, tzv. sněhovém pásmu, na délce střechy od okapu k hřebeni a jejím sklonu. Sněhové pásmo je dáno tzv.sněhovou mapou, která je přílohou normy „Zatížení stavebních konstrukcí“ a je vytvořena dle podkladů Hydrometeorologického ústavu. Platí, že čím delší bude střecha, tím více sněhu bude působit na sněhovou zábranu, která je namontována nad okapem. Stejně tak platí, že čím bude větší sklon střechy, tím větší kinetický nápor může být sněhem vyvinut na sněhovou zábranu. Vyšší sněhové oblasti vyžadují instalovat zábrany dokonce v několika řadách, aby se váha sněhu rozložila po dvou, třech, čtyřech metrech v délce střechy.

Ve Skandinávii se osvědčil systém Lindab Protect, který lze bezesporu doporučit i do českých hor. Naopak v nížinách a běžné zástavbě je pak dostačující odlehčený a levnější systém Safety.

Výběr zachytávačů a ostatních bezpečnostních prvků rozhodně doporučuji konzultovat s projektantem a výrobcem krytiny. Případně, že jde o starší rodinný domek nebo nevyhovující krovy, je třeba poradit se také se statikem.

Zdroj: http://www.bydleni.cz/zprava/Jak-pripravit-strechu-na-zimu
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
105

Jak nejlépe připravit vchodové dveře na zimu?

Pravidelná údržba je dvojnásob vhodná právě pro dveře vchodové, zvlášť před nejnáročnějším obdobím – zimou. Vybrali jsme pro vás několik tipů, jak o vchodové dveře pečovat a jak je na mrazivé počasí připravit.

Byli jste loni na jaře překvapeni, že vaše vchodové dveře nebylo možné otevřít tak snadno, jak jste zvyklí? I to se může stát, pokud je na zimu dostatečně nepřipravíte. Dřevo, ze kterého jsou dveře vyrobeny, může popraskat a na větších plochách se mohou objevit mezery mezi lepenými lamelami. Takovým případům lze přitom jednoduše předejít použitím olejů a vosků na dřevo. Nejenže uchrání materiál před vysycháním, ale zároveň zabraňují vlhnutí a následnému bobtnání materiálu.

Pokud jste již rezignovali na různé opravy svých starých dveří, je tu pro vás jediné řešení - pořídit si dveře nové.„Vybírejte je přitom nejen podle jejich vzhledu, barvy a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, ale i podle tzv. parametru součinitele tepla U. Čím je tato hodnota nižší, tím lepší je tepelná izolace materiálu. Například u dveří typu GDYNIA a WROCLAW, které jsou vyrobeny z trojvrstvého dubového profilu, je tato hodnota pouze 1,7 W/m2.K,“ říká Radim Grygárek ze společnosti Porta Doors.

„Před zimou je také dobré promazat jednotlivé pohyblivé kovové části jako například závěsy nebo zavírací mechanismy. Nepoužívejte však prostředky, které narušují ochrannou vrstvu proti korozi a zanechávají skvrny. Lehce potřete uzávěry a uzavírací čepy mazacím tukem a do vodících drážek pantů a otočných čepů kápněte několik kapek oleje. Pozor při tom dejte na potřísnění dřevěných prvků,“ dodává Grygárek. Důležitým prvkem vchodových dveří je bezpochyby i jejich těsnění. Stejně jako kovové části potřebuje promazat, aby bylo stále pružné a celistvé a mohlo plnit svou funkci.

Při velkém vánočním úklidu mějte na paměti, že je nutné se při čištění dveří vyhnout agresivním čistícím prostředkům jako jsou organická rozpouštědla, čistící písky, pasty apod. Při čištění za mokra používejte pouze prostředky s neutrálním pH.

Zdroj: http://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-nejlepe-pripravit-vchodove-dvere-na-zimu-20272.html
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
105

Zimní zahrady aneb Zeleň pod střechou

Zimní zahrady vstupují do obydlí v periodách. V období mezi válkami byly součástí luxusních vil a bytů, v poválečné éře upadly v zapomenutí ...

Až v 80. letech zimní zahrady rehabilitovali západoevropští ekologičtí nadšenci. Netrvalo dlouho a zimní zahrady mají své místo i v tuzemském bydlení.

K čemu nám bude? To je klíčová otázka! Zimní zahrada může mít tři funkce: 1. jako energetický systém, 2. jako skleník pro pěstování rostlin, 3. jako obytný prostor, tzv. „zelený pokoj“.

Rozhodnutí, k čemu ji budeme používat, je zcela zásadní a musí být jasno už v projektu.

Světlo znamená teplo

Jak to, že v zimní zahradě může být i za slunného mrazivého dne teplo? Vysvětluje to jednoduchá fyzikální poučka: hmota pohlcuje světelné (sluneční) paprsky, které na ni dopadnou, a mění je v teplo. Lepším absorbérem jsou plochy tmavé než světlé, protože ty světlo odrážejí. Teplo ohřívá vzduch a povrch předmětů. Tento princip funguje jak za slunného dne, tak když je pod mrakem, kdy tepelná energie vzniká z tzv. difuzního světelného záření.

Kutilsky, nebo profesionálně?

Jednodušší je budovat zimní zahradu zároveň s domem. Postavit správně fungující zimní zahradu není jednoduché, proto doporučujeme zvolit specializovanou firmu. Pokud ji vybíráte podle internetových stránek, není na škodu před uzavřením smlouvy požádat o kontakty na referenční stavby, na některé se podívat a promluvit s majiteli. Kdo chce budovat zimní zahradu z úsporných důvodů svépomocí, ať si ověří ceny materiálů (konstrukce, zasklení, větrání, stínění, topení atd.) a celkovou sumu porovná s různými nabídkami specializovaných firem.

Typ 1: Chci ušetřit za teplo!

Jsou dva typy energetického systému zimní zahrady: buď funguje jako energetický nárazník, nebo jako kolektor teplého vzduchu. Jako nárazník může být zimní zahrada na kterékoli straně domu. Funguje jako vzduchový polštář mezi venkem a obytnými prostorami, a tím snižuje tepelné ztráty. Má být včleněná do domu, tvarově vysoká, široká a mělká.

Jako kolektor teplého vzduchu směřuje k jihu, má strmé zasklení a dvoupodlažní výšku. Slouží jen k přechodnému užívání. Pro maximální využití sluneční energie nemá být příliš vysunutá, aby velkými plochami nevyzařovala teplo. Jakmile je částečně nebo úplně integrovaná do domu, tepelné zisky lze plně využít. Aby systém pasivního využití solární energie fungoval v zimě a přechodných obdobích, je důležitý sklon skleněných ploch. Tvarově má být vysoká (dvoupodlažní), co nejširší, s příkrou střechou, menší hloubkou.

Znaky:

 • Orientace na jih
 • Prosklená strmá fasáda (45–60°)
 • Vysoká, s malou hloubkou, široká
 • Neprosklené obvodové plochy včleněné do domu
 • Regulovatelné přímé proudění vzduchu do domu větracími otvory
 • Nepřímé proudění vzduchu do domu vzduchovými kanály při nízkých teplotách vzduchu
 • Riziko vysoké vlhkosti bez vytápění

Typ 2: Chci botanickou zahradu!

Skleník vyžaduje dost světla a tepla. Proto je nejdůležitější vysoký podíl zasklených ploch. To ovšem znamená ve dne světlo a teplo, v noci tepelné ztráty čili výkyvy mikroklimatu. Aby se v létě skleník nepřehříval, musí být dobře stíněný a větraný. Nemusí být včleněný do domu, mohou mít jen společnou zeď. Protože velké vlhko a vedro rostlinám nesvědčí, potřebují vzduch čili dostatečnou výšku skleníku. Střecha má mít sklon 20 až 30 stupňů, anebo vnější stěny 60° (pro zimní slunce).

Znaky:

 • Minimální integrace do domu
 • Mírný sklon střechy
 • Velkoplošné zasklení
 • Vysoký prostor nad vegetací
 • Dobré větrání a stínění
 • Možnost vytápění
 • Velké klimatické výkyvy (den – noc)

Typ 3: Chci relaxační pokoj!

Pro zimní zahradu sloužící jako obytná místnost je nejdůležitější stabilní mikroklima (24 až 26° C), aby se v ní dalo pobývat za letních veder i chladných dní. Plocha má být minimálně 2,5 x 2 metry na posezení; když zelený obývák nepřechází do domu, potřebuje aspoň 15 m2. Orientace na jih nebo západ. Podmínkou jsou masivní dobře izolované obvodové plochy akumulující teplo, správné prosklení, integrace do domu, oddělení od obytných místností skleněnými dveřmi. Zasklených ploch je méně, jen kolik je nezbytně nutné. Střecha celá nebo částečně masivní (nezasklená), aby se prostor nepřehříval. Při výšce přes dvě podlaží se větrá automaticky komínovým efektem. Horní galerie je využitelná i na jaře a na podzim; v horkém létě je příjemné posezení v chladnějším přízemí zimní zahrady.

 • Orientace na jih a západ
 • Dostatečná integrace do domu
 • Menší zasklení střešní plochy
 • Dobře izolované masivní obvodové plochy
 • Vysoký podíl akumulačních ploch: podlaha, střecha, zadní stěna
 • Dobré stínicí a větrací možnosti
 • Malé teplotní výkyvy
 • S vytápěním

Zdroj: http://www.dumazahrada.cz/dum-stavba/stavba-rekonstrukce/2011/1/2/clanky/zimni-zahrady-aneb-zelen-pod-strechou/
Přinášíme Vám zajímavosti, které již byly zveřejněny a velmi dobře redakčně zpracovány.

zobrazit celý článek
245